Korek samoprzylepny – geniusz tkwi w prostocie

Korek samoprzylepny – geniusz tkwi w prostocie

Oprócz funkcji ozdobnej korek ma również inne zastosowania – ułatwia czynności organizacyjne, zwłaszcza jako tablica korkowa, a także pozwala kształtować akustykę pomieszczenia. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w korek samoprzylepny, jak go zamontować i jakie cuda można dzięki niemu wyczarować!

Korek samoprzylepny – podstawowe informacje

Korek samoprzylepny powstał w odpowiedzi na potrzebę łatwego montażu korka technicznego. Dzięki pokryciu standardowego korka warstwą trwałego, mocnego kleju każdy może przykleić arkusz dokładnie tam, gdzie ma ochotę. Panele można aplikować na różnego rodzaju powierzchniach – nie tylko tych zupełnie gładkich, ale też delikatnie chropowatych. Niestety arkusze samoprzylepne nie sprawdzą się na bardzo wyboistych i nieregularnych płaszczyznach – warto o tym wiedzieć.

Ponadto stawiając na korek, chronisz środowisko – wytwarzanie tego materiału nie wymaga dużego zużycia energii i nie zatruwa powietrza masą zanieczyszczeń.

Korek samoprzylepny – zastosowanie

Płyty korkowe mają wiele zastosowań – tak naprawdę wszystko zależy od grubości korka i Twojej wyobraźni. Drobnoziarnisty korek samoprzylepny idealnie nadaje się na tablice korkowe i inne powierzchnie służące do przypinania karteczek. Elastyczny, trwały i odporny na wykruszanie materiał świetnie sprawdzi się w gablocie; zda też egzamin jako parawan czy osobna tablica informacyjna. Oprócz tego, że taka płyta korkowa ułatwi organizację, będzie również oryginalną ozdobą wnętrza.

Drobnoziarnisty korek samoprzylepny nada się do produkcji przeróżnych elementów dekoracyjnych i użytkowych. Można z niego stworzyć zarówno podkładki pod kubek, jak i formatki, kształtki, przekładki czy uszczelnienia techniczne. Cienki korek jest także uwielbiany przez szewców – tworzy się z niego kliny, wkładki oraz wyściółki.

Izolacja akustyczna przy użyciu korka

Jeśli masz dość hałasu dochodzącego z okolicznych pomieszczeń, z zewnątrz budynku lub od sąsiadów, inwestycja w gruboziarnisty korek samoprzylepny będzie doskonałym rozwiązaniem. Okazuje się, że korek to świetny sposób na izolację akustyczną! Ziarna o dużej gęstości tłumią niepożądane dźwięki (uwaga: działa to w dwie strony, dzięki czemu można sobie zapewnić odrobinę prywatności). Kupując korek 10-milimetrowy, możesz spodziewać się bardzo dobrych efektów.

Trzeba przy tym podkreślić, że w przypadku bardzo cienkich ścian sama samoprzylepna mata korkowa nie pomoże. W skrajnych sytuacjach przyda się dodatkowa konstrukcja (np. płyta korkowa, wełna mineralna i płyta kartonowo-gipsowa będą tworzyć szczelną całość). Gruboziarnisty korek techniczny to strzał w dziesiątkę – oprócz tego, że pochłania dźwięki, to również izoluje termicznie pomieszczenie.

Jak zamontować korek samoprzylepny?

Trudno wyobrazić sobie coś prostszego – w końcu właśnie po to powstał korek ścienny samoprzylepny. Wystarczy, że wybierzesz czyste, w miarę równe podłoże i zadbasz o to, żeby było suche i niepylące. Trudniejsze od samego montażu jest więc staranne przygotowanie powierzchni – w miarę potrzeby jej wyczyszczenie lub nawet zagruntowanie. Jeśli masz zamiar położyć korek na dużej płaszczyźnie, wyrównaj krawędzie płyt korkowych, np. ostrym nożem do tapet. Dzięki temu łączenia między płytami nie będą widoczne!

Kolejny etap to dokładne wymierzenie powierzchni i docięcie arkusza (jeśli zdecydujesz się na zakup samoprzylepnego korka w rolce). Tutaj także przyda się zwykły nożyk do tapet. Ten krok można pominąć, zamawiając płytę od razu dociętą na dany wymiar.

Po zdjęciu folii ochronnej samoprzylepny korek techniczny należy naklejać ostrożnie, centymetr po centymetrze – klej jest stosunkowo mocny, więc błyskawicznie przytwierdza się do podłoża. Nie musisz przejmować się zakupem dodatkowych produktów, takich jak specjalistyczny klej czy wkręty. Wystarczy, że zachowasz precyzję, a samoprzylepna warstwa idealnie przykryje wybraną powierzchnię. Praktyczne, prawda? A jakie wygodne!

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kosz Na śmieci: jak wybrać odpowiedni?
Akcesoria Ogrodowe: stwórz idealne miejsce do wypoczynku i grilla
Pokój Dziecinny: zaproś do niego leśne zwierzątka
Maty Grzewcze: tani i ekonomiczny sposób ogrzewania
Materac Na Stelaż: jak go kupić przez internet?
Jesienne Porządki: wybieramy akcesoria