Podłoga z bambusa – czy warto?

Podłoga z bambusa – czy warto?

Ta elastyczna trawa również w krajach europejskich staje się coraz popularniejszym materiałem – z bambusa wykonuje się meble, instrumenty muzyczne oraz podłogi. Jakie są wady i zalety tego tworzywa? Sprawdź!

Podłogi bambusowe – różnorodne i eleganckie

Bambus jest gotowy do przemysłowego wykorzystania już po 5-6 latach (tymczasem drzewa można ściąć dopiero po około 60 latach). Bambus jest więc tworzywem łatwo odnawialnym i ekologicznym. Po ścięciu zostaje poddany specjalnym procesom technologicznym, które pozwalają wykonać z niego deski warstwowe lub deszczułki parkietowe. Bambusowe pokrycia podłogowe powstają w wyniku klejenia – elementy mogą być zespalane poziomo (bambus horyzontalny) lub pionowo (wertykalny). Z małych fragmentów i drzazg wytwarza się bambus pleciony lub skręcany.

Barwa bambusowych desek zależy od sposobu obróbki. Naturalny bambus ma subtelny, słomkowy kolor. Dużą popularnością cieszy się także ciemniejszy bambus karmelizowany – brązowe zabarwienie powstaje w wyniku poddania drewna działaniu wysokiej temperatury. Podłoga bambusowa może być wykańczana zarówno poprzez olejowanie, jak i lakierowanie. Można je montować jako posadzkę pływającą lub przyklejać do betonowej, dobrze wypoziomowanej wylewki. Różnorodność dostępnych produktów z tego materiału sprawia więc, że bambusowa posadzka będzie pięknie prezentować się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Bambus – twardy i wytrzymały materiał na podłogę

Co ważne – podłoga bambusowa sprawdzi się nie tylko w domu, lecz także w przestrzeniach publicznych. Drewno bambusowe jest bowiem bardzo twarde i odporne na uszkodzenia – jego twardość jest ok. 30% większa od dębu i klonu. Zachowa więc swoją urodę przez długie lata, nawet w miejscu narażonym na intensywne eksploatowanie.

Ogromnym atutem podłogi bambusowej jest również jej stabilność. Oznacza to, że w nieznacznym stopniu pracuje pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Należy jednak pamiętać, że nadmierna wilgoć szkodzi bambusowi – podłoga z tego drewna ułożona w bardzo wilgotnym miejscu również ulegnie odkształceniu. Jednocześnie deski bambusowe mogą być układane na ogrzewanie podłogowe – cechuje je dobre przewodzenie ciepła.

Odświeżanie podłogi bambusowej

Pomimo swojej wytrzymałości bambus jest trudny do cyklinowania. Zabieg może nie dać pożądanego efektu, ponieważ po szlifowaniu powierzchnia podłogi najczęściej pozostaje nadmiernie chropowata i nierówna.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą Dobre Dla Domu, oferującą szeroki wybór pokryć podłogowych, w tym także deski bambusowe.
 

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Szkodniki W Ogrodzie: jak z nimi walczyć?
Soda Oczyszczona: poznaj jej zastosowanie
Wiosenne Porządki: przydatne wskazówki
Czyste Okna: krok po kroku
Wielkanocne Dekoracje: poznaj wiosenną kolekcje home&you