Jak konserwować małą architekturę i meble ogrodowe?

Jak konserwować małą architekturę i meble ogrodowe?

Ze względu na swoją naturalność, meble wykonane z drewna od lat cieszą się największym powodzeniem. Ich zaletą jest doskonałe komponowanie się z wszelką roślinnością, natomiast po stronie wad na pierwszy plan wybija się krótsza żywotność, np. w porównaniu do stali. Problem można na szczęście rozwiązać odpowiednią konserwacją.

Po co impregnat do drewna?

Drewno przebywające nieustannie na powietrzu narażone jest na różne czynniki. Pierwszym, który zmusza nas do stosowania różnych środków ochronnych, są warunki pogodowe. Latem, na silnym słońcu drewno będzie wysychać i blednąć (warto sprawdzić, czy wybrany preparat zawiera filtr UV). Zimą na strukturę mebli będzie wpływać mróz, natomiast jesienią i wiosną najgroźniejsza jest wilgoć, która sprawia, że drewno gnije bądź pleśnieje. Kolejnym czynnikiem są organizmy żywe, które drążą, przegryzają i przyspieszają rozkład materiału. Będą to przede wszystkim owady, które są zmorą nie tylko polskich lasów, ale również ogrodów oraz właśnie mebli.

Należy też zwrócić uwagę na grzyby, zwłaszcza w okresie dużej wilgotności, kiedy nasza altana czy krzesła w błyskawicznym tempie pokrywane są warstwą grzybni. Stąd stosowanie różnego rodzaju środków, których zadaniem jest wydłużenie życia drewna oraz zabezpieczenie go przed intruzami. Wybór jest spory. W każdym centrum ogrodowym, jak np. Leroy Merlin, znajdziemy szeroki wachlarz farb, olejów oraz impregnatów do drewna.

Jak je stosować?

Środki ochrony drewna powinny być stosowane już na etapie budowy konstrukcji drewnianych. Również więźbę dachową czy belki należy dokładnie zabezpieczyć. Najpierw dokładnie oczyszczamy powierzchnię, aby pod warstwą preparatu nie utknęły drobinki kurzu czy wióry. W tym celu najlepiej użyć szczotki lub dłuta. Następnie każdy fragment powinniśmy starannie pokryć dwiema lub trzema warstwami środka przy użyciu pędzla lub pistoletu natryskowego. Impregnaty są dość wydajne – litr substancji wystarcza na około 10 m2 powierzchni. Mimo intensywnego zapachu przy nakładaniu, po wyschnięciu nie musimy obawiać się, że zaimpregnowane meble nie będą nam służyć przez długi czas. Czas całkowitego suszenia to około 12 h; po tym czasie możemy wstawić mebel gdziekolwiek chcemy. Dotyczy to zwłaszcza mebli sezonowych, które wystawiamy do ogrodu okazjonalnie.

Pamiętajmy, że ochrona drewna jest czynnością powtarzalną. Jeżeli raz dokładnie pokryjemy drewnianą altanę olejem, to później co sezon można sprawdzić czy środek dobrze się trzyma, nie tworzą się wypukłości, a całość jest skutecznie zabezpieczona przed niechcianymi intruzami, zwłaszcza w newralgicznych miejscach, takich jak krawędzie mające kontakt z ziemią lub bieżącą wodą.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE