Storczyk w domu – jak dbać o jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych?

Storczyk w domu – jak dbać o jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych?

Orchidee jako kwiaty egzotyczne i bardzo okazałe zyskały ogromną sympatię wśród amatorów roślin doniczkowych. Często wręczamy je w prezencie znajomym i sami otrzymujemy jako trwalszą alternatywę dla bukietu róż. Ponieważ kwitną nieregularnie, dostęp do tych imponujących kwiatów mamy przez cały rok. Najpowszechniejszy gatunek storczyka – falenopsis, zwany też ćmówką – to towar obowiązkowy w każdej osiedlowej kwiaciarni, a nawet w supermarkecie. Posiada charakterystyczne, owalne kwiaty, gładkie lub nakrapiane, o różnych wariantach kolorystycznych. Jak o niego dbać, gdy już zagrzeje miejsce w naszych progach?

Idealne stanowisko dla storczyka

Storczyki preferują umiarkowane nasłonecznienie. Oznacza to, że zimą mogą stać przy południowym, południowo-zachodnim lub wschodnim oknie, natomiast wiosną i latem dobrze byłoby w wybranym oknie umieścić roletę lub siatkę cieniującą. Zbyt silne słońce może oparzyć delikatnego storczyka, ale w mrocznym kącie również nie będzie czuł się komfortowo.

Podlewanie i nawożenie

Orchideom powinno się zapewniać dobrej jakości, miękką wodę. Od biedy wystarczy im przegotowana i odstana, jeśli jednak chcemy dać im najlepsze warunki, sięgnijmy po wodę destylowaną. Najlepiej dodawać do niej odrobinę nawozu, dzięki czemu nie będzie już potrzebne pełne nawożenie co kilka podlewań.

Wodę wlewamy orchidei na podstawkę i umieszczamy w niej roślinę na tak długo, aż całe podłoże przejdzie wilgocią. Następnie odstawiamy kwiat na suchą podstawkę, by mógł oddać nadmiar wody. Później umieszczamy go z powrotem w osłonce (robimy to, gdy korzenie wyschną i przybiorą srebrzystobiały kolor). Taki zabieg nawadniania przeprowadzamy mniej więcej co 1,5 tygodnia.

Przesadzanie

Storczyki są gotowe do przesadzenia po około 2-3 latach. Zwykle zwiększamy im wtedy przestrzeń w doniczce, gdyż zauważyliśmy przerost korzeni. Kwiat wymaga jednak przesadzenia również wtedy, gdy jego podłoże ulegnie rozkładowi. Wówczas nie szukamy nowej doniczki, a jedynie wymieniamy zawartość starej.

Podłoże

W sklepie ogrodniczym bez problemu nabędziemy odpowiednie podłoże dla naszej orchidei. Możemy też skomponować je samodzielnie, np. z kory sosnowej, węgla drzewnego, łupin kokosu, keramzytu, wapna, mchu czy torfu. Podłoże dla storczyka powinno być lekkie i przepuszczalne, by jego korzenie miały dużą swobodę.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Materace Sleepmed: komfortowe i zdrowe podłoże do snu.
Zimowe Prace Przydomowe: co przygototwać?
Funkcjonalne Mieszkanie: praktyczne dodatki i dekoracje
Disney W Home&you: nowa kolekcja dodatków do Twojego domu
Łóżko Hotelowe: kluczowe w wyposażeniu pokoju hotelowego
Krzesła: jakie wybrać do wnętrza?