Jak samodzielnie odnowić skórzane meble?

Jak samodzielnie odnowić skórzane meble?

Meble skórzane cechują się niezwykle wysokimi walorami estetycznymi – i to właśnie m. in. przez wzgląd na ich wizualne właściwości przedkładamy je często nad meble wykonane z innych materiałów. Jednak z upływem czasu pojawiają się na nich różnego rodzaju zabrudzenia, przebarwienia lub ubytki w kolorze i skóra nie cieszy już oka tak, jak w chwili zakupu. Nie jest to jednak powód do załamywania rąk. Z pomocą pewnych specyfików możemy odwrócić bieg czasu i podarować swoim starym meblom utraconą – jak się okazuje, nie bezpowrotnie – młodość.

Czym dysponujemy?

W sklepach z artykułami czyszczącymi znajdziemy całą masę różnego rodzaju środków chemicznych i użytecznych akcesoriów, z pomocą których możemy odmłodzić swoje skórzane meble. Do naszej dyspozycji pozostaje cała gama rozmaitych mleczek czyszczących oraz ściereczek i tzw. polerek do skóry, które znajdą również zastosowanie w odnawianiu skórzanego obuwia czy też wyrobów galanteryjnych, takich jak walizki, teczki, torebki, itp. Ale nie musimy ograniczać się wyłącznie do standardowych środków czyszczących. Tu i ówdzie możemy nabyć specjalne preparaty, które choć kosztują nieco drożej, to jednak warte są swojej ceny. Przykładowo, niezwykle skuteczny jest zestaw do renowacji mebli skórzanych firmy Lederzentrum (https://sklep.lederzentrum.pl/zestaw-tonujacy-do-skory-p-4.html), składający się z następujących elementów:

  • Soft Clean/Strong Cleaner.
  • farba tonująca
  • utrwalacz – Leder Versiegelung.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w środki, które zwiększą przyczepność farby do skóry:

  • rozpuszczalnik GLD,
  • benzyna do skóry,
  • pad szlifujący.

Skuteczności powyższego zestawu dowodzą wymownie poniższe przykłady, przedstawiające meble przed i po zastosowaniu zestawu:

Jak nakładać farbę do renowacji?

Jednym z etapów odnawiania mebli skórzanych jest nakładanie na tapicerkę farby tonującej, którą można przygotować w każdym kolorze tapicerki. Zanim przystąpimy do rzeczy, należy najpierw nanieść niewielką ilość farby w niewidocznym miejscu, tak aby się upewnić, że jej kolor odpowiada w zupełności barwie tapicerki. Następnie należy pokryć farbą wcześniej przygotowane uszkodzone miejsca (każdą warstwę farby można podsuszać suszarką do włosów). Po farbowaniu pozostaje tylko odczekać 2-3 godziny. Po upływie tego czasu należy nanieść na tapicerkę środek konserwujący. Poddany renowacji mebel nie może być użytkowany przez co najmniej kilka godzin od momentu zakończenia zabiegu. Poniżej ilustrujemy w formie graficznej przebieg nakładania farby:

 
Meble nadgryzione zębem czasu nie są więc, jak widzimy, skazane nieuchronnie na postępujące blaknięcie i utratę pierwotnego blasku. Przy pomocy dobrej jakości środków (które znajdziesz na: https://lederzentrum.pl/) możemy zapobiec ich niszczeniu i zachować bądź przywrócić im estetyczny wygląd.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Przeprowadzka: jak na nas wpływa?
Świąteczne Dekoracje: kilka prostych pomysłów
Bezpieczna I Czysta Kuchnia: żelazne zasady
Drewniane Meble: jak je konserwować?
Dywan: wzbogaci Twoje wnętrze
Eko-środki Czystości: zrób je sam