Wybieramy doniczki na zioła

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Dom

Wybieramy doniczki na zioła

Zioła w kuchni, w ogródku lub na balkonie – zapewniają świeży aromat i dodają potrawom wyjątkowego smaku. Szukasz idealnych doniczek do uprawy bazylii, oregano czy lubczyku? Sprawdź nasze propozycje.  

Ceramiczne doniczki na zioła

Ceramiczne doniczki na zioła będą świetnym dodatkiem do wnętrz w stylu rustykalnym. Dodatki z naturalnego materiału pasują do wiejskiego klimatu i zapewniają przyjemną atmosferę, która sprzyja odpoczynkowi. Dlaczego ceramiczne pojemniki są od zawsze wybierane do uprawy roślin? Ponieważ pozwalają na cyrkulację powietrza w podłożu – nadmiar wody może łatwo odparować, a korzenie się nie zaparzają pod wpływem wysokich temperatur.

 

Specjalne pojemniki na zioła

Zioła możemy uprawiać też w zwykłych doniczkach z tworzyw sztucznych albo kupić specjalne pojemniki do ziół, tzw. ziołówki. Znajdziesz je na przykład tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/uprawa-roslin/doniczki-i-oslonki.html.

 

doniczki na zioła

 

Co jest w nich nadzwyczajnego? Mają kształt dostosowany do potrzeb uprawy najpopularniejszych ziół, takich jak bazylia, tymianek czy mięta. Głębokość pozwala na stabilne osadzenie się rośliny – nie jest zbyt duża ani zbyt płytka. Niezwykle ważne są też otwory drenażowe – ziołówki zwykle je posiadają, dzięki czemu łatwo utrzymasz odpowiednią wilgotność podłoża.

 

Piętrowe pojemniki na zioła

Dostępne są też doniczki piętrowe – w ten sposób oszczędzasz miejsce i możesz uprawiać zioła nawet w małej kuchni. Co więcej, piętrowe naczynia na zioła pasują do kuchni w stylu vintage i do bardzo nowoczesnych aranżacji. Jeśli przelejesz roślinę przy podlewaniu, woda spłynie na niższe „piętro” konstrukcji – podłoże się nie pobrudzi i wszystkie rośliny zyskają odpowiednią dawkę wilgoci. Większość mocno rozkrzewiających się roślin wymaga regularnego podcinania. Dlatego niektóre doniczki na zioła posiadają otwór na nożyczki. To pozwoli Ci w łatwy sposób przyciąć apetyczną roślinkę bez szukania nożyczek.

 

Podpisz swoje zioła

Ciekawą propozycją są osłonki z miejscem do podpisania – np. w postaci czarnej tabliczki, po której można pisać suchościeralnym markerem. W ten sposób zyskujesz nie tylko dawkę zielonych witamin każdego dnia, ale także wyjątkową ozdobę do domu w stylu nowoczesnym. Podpisy sprawią, że na pewno nie pomylisz mięty z tymiankiem.

 

doniczki na zioła

 

 

Głębokość donicy

Mocno rozgałęziające się zioła, takie jak bazylia, potrzebują głębokich pojemników. Możesz sięgnąć po naczynia o głębokości sięgającej nawet 40 cm. Jeśli nie masz specjalnej donicy do uprawy roślin zielnych, zadbaj o odpowiedni drenaż na dnie pojemnika. Możesz wysypać drobny żwir, aby ułatwić odprowadzenie nadmiaru wody. Na dnie naczynia zrób otwory, jeśli nie zostały fabrycznie wykonane.

 

Jak uprawiać zioła?

W większości są one łatwe w uprawie – zioła wymagają dostępu do światła słonecznego i codziennej, nie za dużej dawki świeżej wody. Aby dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych, możesz zakupić specjalne podłoże do uprawy ziół. Jeśli korzystasz z ziemi ogrodowej, pamiętaj, że zioła najlepiej rosną w podłożu przepuszczalnym o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.03/5 (16 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Wybieramy doniczki na zioła: