Jak urządzić pokój dziecka?

Katarzyna Rydz

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Dom

Jak urządzić pokój dziecka?

Jeszcze niedawno Twoja pociecha była ślicznym bobaskiem, ale teraz staje się wszędobylskim rozrabiaką? A może Twoja mała księżniczka zmieniła się w zbuntowaną nastolatkę? Jak do tych zmian dopasować sypialnię dziecka? Podpowiadamy!

 

Remont pokoju dziecka to ważna kwestia. Dlaczego? Nasza pociecha spędza w nim dużo czasu – bawiąc się, ucząc, przyjmując gości… i tak przez co najmniej następnych kilka lat. Poza tym, wszyscy chcemy, aby nasze dzieci, gdy dorosną, miały jak najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, prawda? Choć wystrój pokoju to nie wszystko, warto, by był urządzony pięknie, funkcjonalnie i z głową, aby dzieci pamiętały go przez całe życie. Prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą Wam wyremontować pokój dziecka.


Ustal budżet remontu
Przygotowując się do remontu, postaw na plan, w którym ustalisz kluczowe sprawy. Jakie? Zupełnie przyziemne. Po pierwsze zastanów się, ile pieniędzy możesz wydać na remont i czy kwota ta odpowiada efektowi, który chcesz uzyskać w pokoju. Być może Twoje wyobrażenia o koszcie urządzania wnętrz nie pokrywają się z rzeczywistością. Dlatego, przed rozpoczęciem prac remontowych, poszperaj w katalogach, udaj się na „przegląd” odpowiednich sklepów, zasięgnij rad znajomych i fachowców.


Określ potrzeby dziecka
Jeśli nasza pociecha ma się w swoim pokoju czuć komfortowo, po pierwsze musimy ustalić jakie są jej potrzeby. Chodzi o to, by wystrój i urządzenie pokoju były odpowiednie do jej płci, wieku, zainteresowań i wymagań. Ważnym jest, aby remontując pokój dziecka, pamiętać o tym, czego potrzebuje (np. wygodne biurko, odpowiedniej wielkości szafa itd.), ale także o tym, co określa jego osobowość. Świetnym pomysłem na aranżację pokoju pociechy jest uwzględnienie jej pasji. Jeśli Twoje dziecko jest np. muzykiem, pamiętaj o miejscu przeznaczonym na instrument, czy dekoracjach tematycznie związanych z muzyką.
Pamiętajmy również, że im pociecha starsza, tym bardziej sama chce decydować o aranżacji swojej sypialni. Nie hamujmy więc pomysłowości dziecka i starajmy się współpracować.


Zadbaj o bezpieczeństwo
Podczas urządzania pokoju dziecka, przede wszystkim stawiajmy na bezpieczeństwo. W  sypialni malucha świetnie sprawdzą się nakładki na gniazdka elektryczne – tzw. „zaślepki”. Obecnie, można je znaleźć niemal w każdym sklepie z artykułami domowymi, często w formie dekoracyjnej. Dzięki nim, dziecko nie włoży palca do gniazdka i nie będzie narażone na porażenie prądem. Pamiętajmy też, aby do pokoju małego rozrabiaki wybierać meble o łagodnych, nieostrych zakończeniach, aby naszemu dziecku, podczas zabawy nie stało się nic złego.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w pokoju starszej pociechy, pamiętajmy, że zagrożenie może czyhać tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy, dlatego bądźmy czujni i zastanówmy się np., czy chcemy w pokoju dziecka postawić jego własny komputer z dostępem do Internetu. Pozostawione same sobie, w sieci nasze pociechy mogą zetknąć się z różnymi niebezpieczeństwami, np. pornografią, czy pedofilią.

Zainwestuj w dobre meble
Dobry mebel w pokoju dziecka to taki, który będzie służył mu latami i z nim „rósł”. Dlatego, kierując się perspektywicznym myśleniem, zamiast wybierać np. różowy zestaw mebli dla naszej małej księżniczki, pamiętajmy, że za rok może już wyrosnąć z dziewczęcego różu. Najlepiej więc postawić na klasykę, np. meble w kolorze jasnego drewna i dobrać do nich kolorowe dodatki, które w przyszłości łatwiej będzie wymienić. Jeśli jednak fundusze na to pozwalają, a my chcemy "zaszaleć" przy urządzaniu sypialni potomka, możemy pokusić się o wymyślne, bajkowe meble, pamiętając jednocześnie o tym, aby były nie tylko ładne, ale także funkcjonalne i dobrej jakości.

Baw się kolorami… z głową
Remontując pokój dziecka, nieuchronnie stajemy przed pytaniem: jaki kolor i fakturę ścian wybrać? Obecnie odpowiedź nie jest taka trudna. Większość osób stawia na malowanie ścian w ciepłych kolorach. Rzadziej wybiera się tapetowanie – trzeba się przy nim więcej natrudzić i jest droższe. Kolory ścian pokoju naszego potomka powinny pasować do jego charakteru. Ważne jednak, aby nie kłóciły się z dodatkami, które zdobią pokój. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki kolor ścian będzie najlepszy dla Twojej pociechy, przeczytaj - Jakie kolory wybrać do domu?

 

Poniżej przedstawiamy kilka gotowych pomysłów na to, jak urządzić pokój młodego człowieka

 

Tagi (6): , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.46/5 (31 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Jak urządzić pokój dziecka? :