Czym jest ciepły montaż okien?

Czym jest ciepły montaż okien?

W przeciwieństwie do standardowego montażu okien, montaż ciepły przede wszystkim kładzie nacisk na prawidłowe uszczelnienie okien. Muszą być one odpowiednio zaizolowane, szczególnie w tych miejscach, gdzie rama okna łączy się z otworem okiennym.

Montaż ciepły, czyli montaż trzywarstwowy

Ciepły montaż nazywany jest inaczej montażem trzywarstwowym, ponieważ wykonuje się go z wykorzystaniem trzech warstw – wewnętrznej, zewnętrznej i środkowej.

Wewnętrzne uszczelnienie tworzy specjalny płaszcz ochronny dla izolacji termicznej, który zapobiega przenikaniu wilgoci z pomieszczenia. Stosuje się przy tym specjalne folie uszczelniające, taśmy lub elastyczny kit silikonowy.

Uszczelnienie zewnętrzne z kolei zabezpiecza przed wilgocią zarówno mogącą przenikać do wewnątrz, jak i z wnętrza budynku, a także przed deszczem, promieniowaniem UV, śniegiem. Do montażu stosuje się specjalne impregnowane taśmy, a także inne materiały wodoszczelne, które nie przepuszczają wilgoci i pary wodnej.

Środkowe uszczelnienie służy zarówno do izolacji termicznej, jak i akustycznej. Bazuje na piankach izolacyjnych lub innych materiałach izolacyjnych, na przykład wełnie mineralnej.

Gdzie można wykonać ciepły montaż?

Najczęściej ciepły montaż wykonuje się wtedy, gdy w budynku mają znaleźć się okna energooszczędne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze jego przeprowadzenie jest możliwe.

Niestety, ciepły montaż nie sprawdzi się wtedy, gdy budynek jest starszy i ma nieocieplone, jednolite ściany. W związku z tym przeprowadzany jest on głównie w nowych budynkach, w tym w budynkach pasywnych.

Podsumowując, ciepły montaż jest niezbędny, gdy okna energooszczędne mają pełnić swoją funkcję. Dzięki niemu można zlikwidować problematyczne mostki termiczne. Najlepiej powierzyć wykonanie ciepłego montażu specjalistom w tej dziedzinie, by mieć pewność, że zostanie on zrealizowany poprawnie.

A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE