Światło w ogrodzie - pomysły na aranżacje

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Dom

Światło w ogrodzie - pomysły na aranżacje

Żebyśmy mogli cieszyć się naszym ogrodem również w nadchodzące wiosenne wieczory, warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie.

Gdzie umiejscowić lampy?

Umiejscowienie oświetlenia jest zależne od efektu jaki chcemy uzyskać oraz od źródła zasilania lamp. Jeśli zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie i swobodzie poruszania się po ogrodzie, zainstalujmy źródła światła wzdłuż wytyczonych ścieżek oraz w pobliżu miejsc, w których najłatwiej byłoby się dostać do ogrodu osobom niepowołanym. Będziemy się dzięki temu czuć jeszcze bezpieczniej. Jeżeli chcemy uzyskać nieco romantyzmu i kameralnego nastroju, warto ustawić lampy tak, aby były nieco schowane w roślinności – da to nam efekt, przytłumionego światła. Oświetlenie należy jednak instalować w takiej odległości od roślin, aby ich nie zniszczyć, nie sparzyć im liści.

 

oswietlenie-ogrodu

Producenci oświetlenia ogrodowego proponują coraz ciekawsze modele lamp ogrodowych

fot. Ogrodosfera.plDrugą kwestią, którą trzeba rozważyć, jest kwestia zasilania. Lampy solarne trzeba postawić w miejscu, które będzie dobrze nasłonecznione, tak aby mogły one spełniać swoją funkcję. Lampy zasilane prądem muszą być umiejscowione tak, aby z jednej strony nie było problemu z ich podłączeniem, a z drugiej – tak, aby na trawniku nie leżały kable, stwarzające ryzyko dla zdrowia.

 

oswietlenie-ogrod

Lampa zewnętrzna na werandę lub taras, fot. Ogrodosfera
 


Rodzaje lamp

Jeżeli cieszymy się ogrodem przestronnym, przypominającym w swej scenografii park, świetnie będą się w takiej przestrzeni komponować wysokie, smukłe lampy żeliwne. Są one eleganckie, klasyczne, poddają się niestety korozji i w szczególny sposób należy o nie dbać. Lampy aluminiowe świetnie sprawdzą się na tarasach, przy basenach – nadadzą otoczeniu nowoczesnego wyglądu. Z łatwością można je dopasować do innych, znajdujących się w ogrodzie sprzętów, ponieważ produkowane są w różnych kolorach. Bardzo ozdobne są też lampiony. Idealnie będą wyglądać na tarasie, w altance – sprawią, że w naszym ogródku zrobi się niezwykle nastrojowo.

 

oswietlenie-ogrodu

Lampy ogrodowe zamontowane wśród roślin, fot. Ogrodosfera
Ile kosztuje instalacja oświetlenia?

Oczywiście koszt oświetlenia, to głównie koszt lamp. Będziemy także potrzebowali kabla, żeby dostarczyć lampom prąd, jego cena to kilka złotych za metr. Do tego konieczny jest także zakup gniazdek zewnętrznych, których koszt to około 30 złotych. Oczywiście możemy sami zająć się instalacją, ale lepiej jest zostawić specjaliście elektrykowi „zabawę z prądem”. Koszt podłączenia każdej lampy to od 100 do 150 złotych. Tych wszystkich wydatków nie wymagają natomiast lampy solarne, są one rozwiązaniem mniej kosztownym, ale także mniej efektownym.

Zdjęcia lamp pochodzą ze strony: http://ogrodosfera.pl/lampy-ogrodowe.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.5/5 (9 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Światło w ogrodzie - pomysły na aranżacje:
Ja się zakochałam w podświetlanych kulach, dają rewelacyjny efekt umieszczone wśród drzew. Właśnie czekam na dostawę z ledsol.pl, na wiosnę będą idealne.