Zdrowie Twojego ciała zależy od dobrego materaca

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Dom

Zdrowie Twojego ciała zależy od dobrego materaca

Wszyscy zdają sobie sprawę, że sen to zdrowie. To od niego zależy nasze samopoczucie, siły i chęci do walki każdego dnia. Gdy nie zapewnimy sobie odpowiedniej jego ilości, zaczyna się spacer po linii pochyłej.

Wbrew pozorom, sam czas poświęcony na sen nie jest jedynym czynnikiem, mającym realny wpływ na nasze zdrowie. Równie ważny jest materac na którym śpimy.

Źle dobrany materac może skutkować bólami mięśni, stawów, jak również kręgosłupa. Jest to spowodowane nieodpowiednią twardością i sprężystością materaca. Na rynku istnieje wiele rodzajów produktów. Od materacy piankowych, po materace lateksowe, sprężynowe, kieszeniowe, na konstrukcjach wysokoelastycznych, termoelastycznych kończąc. Istnieją także specjalne materace rehabilitacyjne. Które z nich składają się na najlepsze materace? Tak naprawdę nie ma jednej, jasnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z wymienionych produktów ma swoje niewątpliwe zalety. Wybierając materac dla siebie, na pewno trzeba pamiętać o dobraniu modelu o odpowiedniej twardości. Nie może być ani za twardy, ani za miękki. Odpowiedni model zapewni poczucie komfortu i znaczną ilość punktów podparcia, które zapewnią ciału relaks, odpoczynek i poprawią krążenie krwi.

Jeżeli decydujemy się na materac małżeński, sprawa znacznie się komplikuje. Przede wszystkim, różne osoby mają różne preferencje twardości i sprężystości. Im waga między partnerami większa, tym trudniej dobrać materac spełniający wszystkie wymagania. Dla takich osób poleca się modele o dwóch stopniach twardości bądź dwa rozdzielne materace, które należy spiąć ze sobą w jedną, większą konstrukcję. W przypadku dwóch pojedynczych materacy, dużą uwagę należy przywiązać do wysokości każdej konstrukcji. Materace muszą być sobie równe, w innym razie spanie na nich będzie dla małżeństwa istną katorgą.

Inne wymiary również są niezwykle ważne. Przede wszystkim materac nie może być za wąski ani za krótki. O ile długość materaca jest parametrem raczej stałym, o tyle jego szerokość należy dopasować do ilości miejsca, jakie się zajmuje leżąc. Przyjęło się uważać, że zapas miejsca po każdej stronie materaca powinien wynosić ok. 15 centymetrów.

Czy warto zainwestować w dobrze dopasowany materac? Oczywiście, że tak. Od niego zależy nasz komfort, dobre samopoczucie i pełnowartościowy sen. Parafrazując, można by rzec: „na czym się położysz, tak się wyśpisz”. Jest to życiowa prawda, z którą trudno się spierać.

 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.02/5 (17 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Zdrowie Twojego ciała zależy od dobrego materaca: