Jak być piękną w ciąży?

Jak być piękną w ciąży?

Ciąża to okres, kiedy w organizmie kobiety zaczyna się prawdziwa burza hormonów, przez co przyszłe mamy często uskarżają się na nieprzyjemne dolegliwości i nie zawsze czują się atrakcyjne fizycznie. Jak to zmienić? Oto kilka podpowiedzi urodowych dla wszystkich przyszłych mam:

Piękna cera

W ciąży, pod wpływem hormonów, zdarza się, że przyszłe mamy uskarżają się na pogorszenie stanu cery – na twarzy mogą pojawiać się wypryski, krosty, plamy, cera może stać się także nadmiernie przesuszona. Z drugiej jednak strony, panie, które wcześniej miały cery tłuste i z problemami trądzikowymi, często podczas ciąży doznają wręcz „cudownego” ozdrowienia cery. Niezależnie od tego, jak cera zareaguje na zmiany hormonalne, trzeba postawić na odpowiednie kosmetyki, dostosowane do jej stanu. Ważne jednak, aby nie zawierały silnych i toksycznych substancji w składzie. Podczas ciąży postawmy też na większe nawilżenie cery, a także na jej relaks, który uzyskamy dzięki codziennym, delikatnym masażom twarzy, które możemy wykonać samodzielnie. W ciąży wykonujmy też lekki i delikatny makijaż, który nie obciąży porów skóry.

Zdrowy uśmiech

Ciąża to okres, w którym, ze względu na zmiany hormonalne, a także na zapotrzebowanie dziecka na wapń, u przyszłej mamy wzrasta ryzyko wystąpienia próchnicy oraz innych problemów związanych z jamą ustną – np. chorób dziąseł. Aby zachować piękny i zdrowy uśmiech, o stan uzębienia warto zadbać już w okresie planowania ciąży. W tym czasie trzeba zaleczyć wszystkie ubytki, a także postawić na pastę do zębów wzbogacona o wapń i fluor. Unikać należy też zbyt bogatej w cukier diety. Jeśli natomiast rodzicielstwo zdarzyło się niezaplanowanie, warto odwiedzić stomatologa już podczas ciąży, pamiętając jednak, że nie zawsze będziemy mogły w tym okresie zęby zaleczyć – kategorycznie jest to zabronione np. w drugim trymestrze.

Apetyczne ciało

Na piękny wygląd przyszłej mamy składa się oczywiście także zadbane, apetyczne ciało. Natura stwarza nam podstawy do ponętnego wyglądu w ciąży – pod wpływem hormonów nasze uda, piersi, czy biodra, stają się pełniejsze, rysy twarzy łagodnieją, a od przyszłej mamy aż bije kobiecość. Nieprzypadkowo mówi się, że to właśnie podczas ciąży, kobiety są po prostu najbardziej kobiece. Wszystko przez wzmożone działanie estrogenu w tym okresie. Jednak przez nadmiar hormonów, w ciąży mogą spotkać nas też nieprzyjemne urodowe „niespodzianki”. Nadmierne rozciągnięcie skóry może pozostawić po ciąży trwałe i niemożliwe do usunięcia rozstępy. Problemem mogą stać się też żylaki oraz pociążowe kilogramy. Jak sobie z tym radzić?

Rozstępów unikniemy, jeśli od samego początku ciąży będziemy smarować ciało, a zwłaszcza najbardziej narażone miejsca (brzuch, pośladki, uda, piersi) natłuszczającymi preparatami – np. na bazie naturalnych olei, przeznaczonych specjalnie dla przyszłych mam. Warto postawić też na zmiękczające i nawilżające ciało, ale zarazem delikatne i pozbawione szkodliwych substancji, płyny do mycia ciała i żele pod prysznic, jakie są przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży – znajdziemy je w drogeriach.

Żylakom możemy zapobiec, jeśli od samego początku ciąży, podczas relaksu, który powinien zdarzać się nam często, będziemy trzymać nogi w pozycji – do góry, aby umożliwić odpowiedni przepływ krwi. Niestety na powstanie żylaków może też wpłynąć zwiększona masa ciała oraz predyspozycje genetyczne.

Odpowiednią wagę i szybki powrót do formy po ciąży uzyskamy, jeśli w jej trakcie postawimy na ćwiczenia ciążowe oraz częste i relaksujące spacery.

Zadbane włosy i paznokcie

W ciąży należy odpuścić sobie wiele zabiegów fryzjerskich, jak np. trwała ondulacja, czy farbowanie włosów silnymi farbami – mogą one zaszkodzić dziecku. I choć często mówi się, że dozwolone jest farbowanie delikatniejszymi farbami bez amoniaku, to nawet one mogą spowodować u przyszłej mamy uczulenie lub inną, groźną dla dziecka reakcję organizmu, dlatego warto rozważyć, czy nie zrezygnować z nich podczas ciąży całkowicie. Zamiast farbowania, dla komfortu psychicznego, warto natomiast wybrać się do fryzjera i poprosić o nowe uczesanie, bądź ścięcie włosów.

Według niektórych lekarzy, w ciąży nie powinno się także malować paznokci ze względu na chemikalia zawarte w lakierach. Z drugiej strony, wielu innych medyków nie zgadza się z tą tezą zaznaczając, że paznokcie malować można, używając do tego lakierów i zmywaczy pozbawionych najsilniejszych substancji. Należy też pamiętać o odpowiednim przepływie powietrza w pomieszczeniu, w którym dokonujemy tego zabiegu, aby przyszła mama nie wdychała szkodliwych oparów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Implantacja Zarodka: kiedy do niej dochodzi?
Ciążowe Dolegliwości: jakie są typowe ?
Poród: prywatnie czy państwowo?
Cesarskie Cięcie: jak dbać o bliznę?
Objawy Porodu: jak je rozpoznać?
Sprzątanie W Ciąży: na co uważać?