Typowe dolegliwości ciężarnych – sprawdź

Typowe dolegliwości ciężarnych – sprawdź

Ciąża to okres, w którym dochodzi do poważnych zmian hormonalnych przygotowujących organizm do porodu. Przeczytaj o najczęstszych dolegliwościach w czasie ciąży.

Nudności i wymioty

Większość kobiet odczuwa dolegliwości, takie jak np. zgaga w ciąży, nudności i wymioty czy bóle pleców.
Mimo że mdłości określane są jako poranne, często uprzykrzają cały dzień. Najczęściej połączone są ze zwiększoną wrażliwością na niektóre zapachy (także tych wcześniej lubianych). Mogą wynikać również z uczucia ssania w żołądku.

Aby uniknąć nudności i wymiotów, staraj się nie dopuszczać do silnego głodu. Unikaj również drażniących zapachów. Jeszcze przed wstaniem z łóżka warto zjeść banana lub garść migdałów.

 Zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży jest niegroźną, ale nieprzyjemną przypadłością pozostawiającą kwaśny posmak w ustach. Jej występowanie wynika z zachodzących w organizmie zmian hormonalnych oraz fizycznych. Głównym winowajcą jest progesteron, który odpowiada za rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego – szczególnie dolnego zwieracza przełyku. Ułatwia to przedostawanie się kwasów żołądkowych do dolnego odcinka.

Zgagę w ciąży można skutecznie eliminować, m.in. poprzez odpowiednią dietę, spożywanie mniejszych porcji posiłków z większą częstotliwością, unikanie wysiłku fizycznego bezpośrednio po jedzeniu, odpoczywanie w pozycji z głową uniesioną wyżej niż reszta ciała. 

Bóle pleców

Mniej więcej w połowie ciąży wiele kobiet zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa. Jest to spowodowane m.in. zmianą środka ciężkości z uwagi na rosnący brzuch.

Bólom pleców trudno zapobiec, można jednak zminimalizować dyskomfort. Warto od samego początku starać się utrzymywać prawidłową postawę ciała. W przypadku wystąpienia dolegliwości należy się zrelaksować. Pomaga także pływanie.

Zawroty głowy

Zawroty głowy pojawiają się bardzo często i zwykle nie są groźne. Występują wówczas, gdy kobieta nagle i gwałtownie zmienia pozycję. Wynika to ze zmian ciśnienia.

Wyżej wymienione dolegliwości to zaledwie kilka z długiej listy przypadłości, z którymi mogą zmagać się ciężarne. Nie stanowią one zwykle zagrożenia, ale w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ginekologiem. Lekarz przeprowadzi wywiad i w razie konieczności da odpowiednie zalecenia.

ARTYKUŁ  ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE