Typowe dolegliwości ciężarnych – sprawdź

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Ciąża

Typowe dolegliwości ciężarnych – sprawdź

Nieprzyjemne dolegliwości ciążowe odczuwa większość kobiet. Niektóre z nich są na tyle uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, z jakimi typowymi przypadłościami zmagają się przyszłe mamy.

 

Ciąża to okres, w którym dochodzi do poważnych zmian hormonalnych przygotowujących organizm do porodu. Stąd większość kobiet odczuwa dolegliwości, takie jak np. zgaga w ciąży, nudności i wymioty czy bóle pleców.

 

Nudności i wymioty

Mimo że mdłości określane są jako poranne, często uprzykrzają cały dzień. Najczęściej połączone są ze zwiększoną wrażliwością na niektóre zapachy (także tych wcześniej lubianych). Mogą wynikać również z uczucia ssania w żołądku.

Aby uniknąć nudności i wymiotów, staraj się nie dopuszczać do silnego głodu. Unikaj również drażniących zapachów. Jeszcze przed wstaniem z łóżka warto zjeść banana lub garść migdałów.

 

Zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży jest niegroźną, ale nieprzyjemną przypadłością pozostawiającą kwaśny posmak w ustach. Jej występowanie wynika z zachodzących w organizmie zmian hormonalnych oraz fizycznych. Głównym winowajcą jest progesteron, który odpowiada za rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego – szczególnie dolnego zwieracza przełyku. Ułatwia to przedostawanie się kwasów żołądkowych do dolnego odcinka.

Zgagę w ciąży można skutecznie eliminować, m.in. poprzez odpowiednią dietę, spożywanie mniejszych porcji posiłków z większą częstotliwością, unikanie wysiłku fizycznego bezpośrednio po jedzeniu, odpoczywanie w pozycji z głową uniesioną wyżej niż reszta ciała.

 

Bóle pleców

Mniej więcej w połowie ciąży wiele kobiet zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa. Jest to spowodowane m.in. zmianą środka ciężkości z uwagi na rosnący brzuch.

Bólom pleców trudno zapobiec, można jednak zminimalizować dyskomfort. Warto od samego początku starać się utrzymywać prawidłową postawę ciała. W przypadku wystąpienia dolegliwości należy się zrelaksować. Pomaga także pływanie.

 

Zawroty głowy

Zawroty głowy pojawiają się bardzo często i zwykle nie są groźne. Występują wówczas, gdy kobieta nagle i gwałtownie zmienia pozycję. Wynika to ze zmian ciśnienia.

 

Wyżej wymienione dolegliwości to zaledwie kilka z długiej listy przypadłości, z którymi mogą zmagać się ciężarne. Nie stanowią one zwykle zagrożenia, ale w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ginekologiem. Lekarz przeprowadzi wywiad i w razie konieczności da odpowiednie zalecenia.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (5): , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.91/5 (7 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Typowe dolegliwości ciężarnych – sprawdź: