Ciąża po cesarskim cięciu – kiedy kolejne dziecko?

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Ciąża

Ciąża po cesarskim cięciu – kiedy kolejne dziecko?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że cesarskie cięcie to operacja. Poród tą drogą wiąże się więc z dodatkowym obciążeniem dla organizmu. Rozcięte powłoki brzuszne muszą się zrosnąć i wygoić. Dopiero wtedy najlepiej pomyśleć o kolejnym dziecku.

 

Cesarskie cięcie nazywane jest również operacyjnym zakończeniem porodu. Polega na przecięciu kolejno skóry, mięśni brzucha, a następnie mięśni macicy. Po porodzie lekarz zszywa otwarte powłoki, a powstała rana potrzebuje czasu na zagojenie się. Taka ingerencja w strukturę mięśni brzucha i macicy wymaga dodatkowej rekonwalescencji i nakłada na mamę pewne ograniczenia co do planowania kolejnej ciąży.

 

Kiedy macica jest gotowa na następne dziecko?

Ciąża to dla organizmu stan trudny i wymagający. Tym bardziej, jeśli świeżo upieczona mama nie zregenerowała się jeszcze w pełni po poprzedniej ciąży oraz wyczerpującym porodzie. Nie brakuje jednak rodzin, które idą za ciosem i niemal zaraz po narodzinach jednego dziecka zaczynają planować kolejne. W przypadku porodu przez cesarskie cięcie powinien być jednak zachowany optymalny odstęp między kolejnymi ciążami. Po porodzie naturalnym jest podobnie, lecz tu decyduje głównie samopoczucie mamy i jej gotowość do zajścia w ciążę znów.

Niestety w przypadku niedawno odbytej cesarki, szybka ciąża wiąże się z pewnym ryzykiem. Niewygojone i niezrośnięte mieśnie mogą bowiem ulec rozerwaniu. Może się to stać nie tylko z blizną, ale nawet z macicą. Ciężarna musi pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarską i wyjątkowo na siebie uważać, m.in. wystrzegać się chorób i z rezerwą podchodzić do wysiłku fizycznego. Specjaliści podkreślają, że kolejna ciąża po cesarskim cięciu nie powinna mieć miejsca nim nie minie 6 miesięcy od porodu. Większość zaleca jednak minimum roczny, a najlepiej dwuletni odstęp czasu. Szybka kolejna ciąża jest też wyzwaniem nie tylko dla regenerującego się wciąż organizmu, ale i dla życia codziennego rodziców.

 

Poród – niekoniecznie przez cięcie

Mamy, które rodziły przez cesarskie cięcie nie muszą być skazane na tę formę porodu następnym razem. Większość zależy od tego, co zadecydowało o rozpoczęciu cesarki i w jakim stanie jest blizna. Jeśli wskazania się powtórzą, może nie być wyjścia. Niektóre zdeterminowane mamy rodzą jednak naturalnie pomimo wcześniejszego cesarskiego cięcia.

 

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.76/5 (48 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Ciąża po cesarskim cięciu – kiedy kolejne dziecko?: