Wina i piwa bezalkoholowe – czy warto je pić?

Wina i piwa bezalkoholowe – czy warto je pić?

W tej chwili w większości sklepów, a także w barach i restauracjach można kupić wina i piwa bezalkoholowe. Tymczasem jeszcze do niedawna była to rzadkość. Oczywiście dla wielu konsumentów napoje tego typu pozostają jedynie namiastką oryginałów, nie ma jednak wątpliwości, że mają wiele plusów. Jak powstają i co znajdziemy w trunkach bezalkoholowych?

Free, czyli zdrowo i bezpiecznie

Piwa bezalkoholowe powstają dokładnie tak samo, jak te tradycyjne, tyle że w pewnym momencie zatrzymywany jest w nich proces fermentacji. Za piwo bezalkoholowe można uznać każde piwo do 0,5% zawartości alkoholu. Kobiety w ciąży powinny jednak pozostać przy wersji całkowicie bezalkoholowej.

Dobre piwo bezalkoholowe ma prosty skład, zawiera słód, chmiel, wodę i naturalne aromaty. Jest przy tym niepozbawione składników mineralnych, odpowiednich dla piwa witamin oraz polifenoli. Warto też wspomnieć, że znajdujący się w nim słód jęczmienny działa wspomagająco na laktację! Poza tym brak alkoholu sprawia, że piwo to jest znacznie mniej kaloryczne.

Lampka dobrego wina

Wina bezalkoholowe dostępne są w różnych wariantach. Znajdziemy wersje free wina czerwonego, białego i różowego, jak również wytrawnego i słodkiego. Powstają one po odparowaniu lub odwirowaniu alkoholu z tradycyjnego wina. Wina bezalkoholowe także zawierają substancje bioaktywne i prozdrowotne. Niestety nie zawierają tanin, brakuje im też właściwej winom struktury. Często więc są pozbawione nie tylko alkoholu, ale też walorów smakowych, jakich szukają w winie sommelierzy. Na wielu butelkach nie uświadczymy informacji o roczniku trunku. Często poleca się skonsumować takie wino w ciągu kilku miesięcy od otwarcia.

Wino bezalkoholowe może być nawet o 95% mniej kaloryczne niż wino konwencjonalne.Kupując trunki bezalkoholowe, warto zwracać uwagę na ich składy. Zarówno piwa, jak i wina mogą być dosładzane syropem glukozowym czy zawierać sztuczne konserwanty i aromaty.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Rooibos I Kawa Zbożowa W Ciąży: można pić czy nie?
Ciąża Po Cesarskim Cięciu: jak ją zaplanować?
Skurcze Porodowe: sposoby łagodzenia bólu
Niedobór Kwasu Filiowego: co zaburza jego prawidłowe wchłanianie?
Suplementacja Przed Ciążą: dlaczego jest ważna?