Sprzątanie w ciąży: na jakie środki czystości lepiej uważać?

Sprzątanie w ciąży: na jakie środki czystości lepiej uważać?

Na pytanie, jakie substancje stanowią największe niebezpieczeństwo dla ciężarnej, bez namysłu odpowiesz, że tytoń i alkohol. Tymczasem nie tylko one wykazują działanie teratogenne. Na liście toksyn zagrażających rozwojowi płodu znajdują się również te zawarte w domowych środkach czystości i w chemikaliach przeznaczonych do renowacji pomieszczeń.

Substancje teratogenne – to ich należy unikać

Niektóre substancje i produkty mogą powodować wady rozwojowe płodu, a nawet grozić poronieniem. Należą do nich papierosy, alkohol, antybiotyki, niektóre leki wydawane bez recepty (np. popularne środki przeciwzapalne zawierające kwas acetylosalicylowy), narkotyki, hormony, a nawet spożywane w nadmiarze kofeina i witamina A. Od lat zaleca się również weryfikowanie źródeł pochodzenia ryb jedzonych przez ciężarne. Choć ryby są jak najbardziej wskazane w okresie ciąży, wiele z nich zawiera metale ciężkie, takie jak rtęć czy ołów, przez co stają się one skrajnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Oczywiście substancji toksycznych czy teratogennych (powodujących wady rozwojowe) jest wokół nas znacznie więcej. Ich źródłem nie zawsze jest pożywienie. Czynniki teratogenne mogą wpływać na płód również w wyniku kontaktu ze skórą, jak i przez drogi oddechowe. Stąd odradza się w trakcie ciąży stosowania niektórych kosmetyków czy zwraca szczególną uwagę na szkodliwość zanieczyszczonego powietrza. Potencjalne zagrożenie tkwi również w domowych środkach czystości. Nie wszystkich jednak i nie zawsze należy się panicznie obawiać.

Zdrowie czy czystość – nie musimy wybierać

Większości domowych detergentów z pewnością nie można uznać za przyjazne dla kobiet w ciąży. Jeśli jednak kobieta jest wystawiona na ich działanie sporadycznie i w trakcie sprzątania zachowuje ostrożność, nie powinna obawiać się skutków ubocznych. Sprzątanie nie jest w ciąży zakazane, a na pewno nie ze względu na skład środków czyszczących, które przed wejściem na rynek muszą zdobyć odpowiednie atesty gwarantujące bezpieczeństwo ich stosowania. Na dobrą sprawę całkowicie należy unikać jedynie środków oznaczonych jako toksyczne. Nie można też łączyć ze sobą niektórych substancji, np. wybielacza i amoniaku, octu i sody oczyszczonej czy odrębnych środków do udrożniania rur. Mieszanki te są albo żrące, albo szkodliwe dla układu oddechowego. W ciąży mogą szkodzić również aerozole, aceton, sztuczne aromaty i środki przeciwgrzybiczne. 

Zasady bezpiecznego sprzątania w ciąży:

  • upewnij się, że użyte środki są bezpieczne;
  • załóż gumowe rękawiczki i bluzkę z długim rękawem;
  • nie wdychaj substancji czyszczących i sprzątaj tylko te pomieszczania, które można łatwo wywietrzyć, resztę zostaw partnerowi;
  • nie uczestnicz w remontach i pracach renowacyjnych, gdyż będziesz narażona na kontakt z farbą, rozpuszczalnikami oraz innymi toksynami;
  • w czasie sprzątania nie przemęczaj się – jeśli jesteś wyczerpana lub mieszanka aromatów powoduje u Ciebie mdłości czy ból głowy, pamiętaj, że Twoje samopoczucie jest ważniejsze niż nieskazitelna czystość.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Rzostępy W Ciąży: jak im zapobiec?
Ciąża: zadbaj o siebie
Azoospermia: jakie badania wykonać?
Szkoła Rodzenia On-line: czy warto do niej uczęszczać?
Ciążowe Dolegliwości: jakie są typowe ?
Towarzystwo Do Porodu: kto będzie najlepszym wsparciem?