Wsparcie na porodówce – z kim rodzić?

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Ciąża

Wsparcie na porodówce – z kim rodzić?

Na pytanie, kto będzie naszym najlepszym towarzyszem do porodu, nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Większości kobiet wsparcie zapewniają mężowie. Ci jednak nie zawsze nadają się do tego idealnie…

 

Poród może, a wręcz powinien być jedną z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety. Nawet największy ból da się przetrwać, jeśli rodząca ma zapewnione odpowiednie warunki – w tym poczucie bezpieczeństwa, opiekę i wsparcie najbliższych. W obecnych czasach standardem na porodówkach jest poród rodzinny, odbywający się zwykle w towarzystwie ojca dziecka. Jeśli poród przebiega bez komplikacji, mężczyzna jest z rodzącą przez cały czas jego trwania. Wówczas ma za zadanie ją uspokajać, pomagać jej w oddychaniu i w miarę możliwości kontrolować rozwój sytuacji.

 

Zestresowany mąż to nic dobrego

Rola ojca dziecka podczas porodu nie polega na wchodzeniu w kompetencje personelu szpitala. Powinien on jednak czuwać nad przebiegiem akcji porodowej i być stale informowany o działaniach podejmowanych względem rodzącej. Ból powodowany skurczami, stres, adrenalina i zmęczenie mogą sprawić, że kobieta będzie zbyt wyczerpana, by zachować pełną jasność umysłu. Wtedy mąż występuje w roli rzecznika. To osoba, która przeczyta przygotowany do podpisania papier (np. dot. zgody na podanie oksytocyny, wykonanie vacum itd.), zorganizuje szklankę wody czy wypyta o celowość podejmowanych przez personel działań. Co za tym idzie, musi być opanowany i wyposażony w odpowiednią wiedzę (przygotowanie do porodu odbywa się w szkole rodzenia). Jeśli sam jest zestresowany, ma złe nastawienie i nie wie, czego może się spodziewać, być może na okoliczność porodu warto wynająć doulę lub stworzyć kontrakt z położoną.

 

Opieka profesjonalistki

Po rozpoczęciu akcji porodowej i przyjeździe do szpitala z pewnością natrafimy na położną. Jest ona przy porodzie niezbędna. Od nas jednak zależy czy spotkamy się z przypadkową osobą czy też świadomie wybierzemy położną do porodu. W tym drugim przypadku, kontakt z położną następuje znacznie wcześniej – para i położona mogą wypracować wzajemne zaufanie, a położna po zakontraktowaniu (formalnym lub nie) czuwa nad rodzącą od pierwszego skurczu aż do końca porodu. Podobnie działa doula, czyli ktoś w rodzaju przyjaciółki do porodu. Doule to profesjonalistki o kierunkowym wykształceniu, których zadaniem jest opieka nad rodzącą przez cały okres akcji porodowej.

 

Tagi (5): , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.43/5 (9 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Wsparcie na porodówce – z kim rodzić?: