Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

Co robić, aby poprawić jakość widzenia oraz stan oczu, kiedy każdego dnia muszą one prześledzić ogromne ilości stron internetowych oraz elektronicznych dokumentów? Jeśli na naszą pracę składa się kilkugodzinne siedzenie przed komputerem, powinniśmy się upewnić, czy dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasz wzrok nie doznał uszczerbku w dłuższej perspektywie czasu oraz, aby pracowało nam się dobrze w danej chwili. Niestety, komputery dominują w naszym życiu i w pracy i nie są bynajmniej nieszkodliwe dla oczu. Decyduje o tym przede wszystkim wysyłane przez ekrany monitorów promieniowanie: rentgenowskie, ultrafioletowe, podczerwone i niskocząsteczkowe. Jak zatem ustrzec się przed ich zgubnym wpływem na wzrok i poprawić komfort widzenia?

Okulary z antyrefleksem

Osoby, które noszą okulary mogą nabyć soczewki z tzw. powłoką antyrefleksyjną AR. Dzięki niej pozbędą się wszelkich odblasków i wyeliminują efekt odbitego ekranu oraz własnego oka po, odpowiednio, zewnętrznej i wewnętrznej stronie soczewki okularowej. Posiadanie okularów bez antyrefleksu sprawia, że układ wzrokowy, aby pozbyć się takich odbić, ciężej pracuje, a przez to oczy szybciej się męczą. Zmniejsza się nie tylko komfort, ale też kontrast widzenia. Poza powłoką z antyrefleksem, specjaliści polecają też dodatkową powłokę EMI – antyelektrostatyczną, która zapobiega gromadzeniu się i przyleganiu do soczewki cząstek kurzu. Sprawdzi się więc szczególnie u alergików.

Krople do oczu

Krople do oczu, czyli „sztuczne łzy”, zlikwidują suchość oka, przez co poprawią komfort widzenia, ale też pomogą zapobiegać podrażnieniom. Jednymi z najczęstszych niedogodności, które odczuwają osoby przebywające dużo przed komputerem, są przekrwione i podrażnione oczy oraz nieprzyjemne wrażenie posiadania piasku pod powiekami. Krople do oczu, aplikowane w odpowiednich odstępach czasu, zminimalizują te objawy. Są stosunkowo niedrogie i dostępne w aptece bez recepty.

Środowisko pracy

Zapewnijmy oczom odpowiednie warunki w miejscu pracy. Przed włączeniem komputera przewietrzmy biuro, ale zadbajmy też o dopływ świeżego powietrza w ciągu kolejnych ośmiu godzin. Jeśli pomieszczenie jest klimatyzowane, koniecznie miejmy pod ręką wspomniane wcześniej krople i postarajmy się wyjść w trakcie pracy kilka razy na zewnątrz. Jeśli pracujemy przy sztucznym oświetleniu, jego źródło ustawmy nad nami, a nie z boku. Nie zapominajmy też o prawidłowym ustawieniu samego sprzętu – oczy na wysokości krawędzi monitora lub kilka centymetrów powyżej. Sam monitor musi być oddalony od oczu na co najmniej 50 cm, najlepiej od 1,5 do 2 długości przekątnej ekranu.

Przerwy i ćwiczenia

Pracując przy komputerze, warto oderwać oczy od ekranu kilka razy w ciągu godziny. Najlepiej, co 20 minut przenosić swój wzrok na przedmioty oddalone o kilka metrów i skupiać się na nich przez około 20 sekund. Co godzinę koniecznie pozwól sobie na 5 minut przerwy. Możesz w tym czasie poćwiczyć. Zataczaj gałkami ocznymi koła i ósemki, z unieruchomioną głową przenoś wzrok z góry na dół i na boki. Przez chwilę skoncentruj wzrok na oddalonym przedmiocie, a następnie zwróć go na rzecz położoną blisko. Powtarzaj kilka razy. Najlepiej wstań od biurka i zrób sobie krótką gimnastykę lub przespaceruj się po pomieszczeniu, aby poprawić krążenie.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Sen: komfort przede wszystkim
Zęby: poznaj zabieg upiększający uśmiech
Wkładki Przeciwpotne: czy warto je kupić?
Body Wrapping: na czym polega?
Bianka Chmurkowska: wspomóż ją w walce o lepsze życie