Jak wpływa na nas czytanie?

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia

Jak wpływa na nas czytanie?

Regularne czytanie to dla wielu w obecnych czasach luksus. Jesteśmy tak zapracowani, że w natłoku obowiązków rezygnujemy z nawyku codziennego sięgania po lekturę. Tracimy w ten sposób bardzo wiele.

Na początku warto zauważyć, że rzesze osób nie czyta również z wyboru. Bo zraziły ich szkolne lektury, bo uważają, że to nudne lub po prostu nie odkryli jeszcze magii książek i nie widzą w nich nic szczególnego. A może uważają, że czytanie to zajęcie dla przeintelektualizowanych snobów, którzy nie znają się na prawdziwym życiu. Trudno czasem powiedzieć, jakie przekonania i obiekcje nastawiają jednostkę przeciwko księgarniom, bibliotekom i samej czynności czytania. Przecież poświęcenie na tę ostatnią nawet niewielkiej ilości czasu każdego dnia przynosi nie tylko efekty związane z rozwojem emocjonalnym, ale także pozytywnie wpływa na pracę mózgu.    


Całe tomy korzyści

Podczas czytania w naszym mózgu aktywują się ośrodki odpowiedzialne za koncentrację. Dużo i regularnie czytając, ćwiczymy więc tę zdolność, szczególnie gdy mamy do czynienia z tekstami, które musimy dokładnie przeanalizować lub towarzyszy nam przy tym nastawienie na praktyczny cel – zdobycie określonej wiedzy. Trochę inaczej jest, gdy czytamy dla przyjemności. Angażowanie się w powieść i przeżywanie jej to po prostu najlepszy sposób na wprawienie mózgu w pracę na najwyższych obrotach – nie tylko analizujemy treść, którą mamy przed oczami, ale także przeżywamy fabułę i konstruujemy w głowie obrazy. W dodatku, gdy oddajemy się ulubionemu zajęciu, mózg nie męczy się, a my jesteśmy odprężeni. Czego chcieć więcej?   


Dojrzałość intelektualna   

Postęp emocjonalny zachodzi w nas zwłaszcza, gdy czytamy dużo literatury pięknej. Kształtujemy w sobie wtedy szczególnie zdolność empatii – rozumienia innych ludzi oraz ich odmiennych postaw. Czytanie ma też przewagę nad oglądaniem, gdy chodzi o poszerzanie wiedzy ogólnej. Fakty z jej zakresu o wiele gorzej przyswajają osoby, które częściej oglądają telewizję, niż zagłębiają się w lekturach. Osoba czytająca regularnie wzbogaca oczywiście również swoje zasoby językowe i ćwiczy inteligencję werbalną. Im więcej czytamy, tym ładniej i poprawniej mówimy oraz piszemy. Rozwijamy także swoje zdolności poznawcze.    


Długofalowy wpływ na pracę mózgu   

Czytanie książek w dzieciństwie pozwala na łagodzenie skutków starzenia się mózgu w późniejszym wieku. A więc czytając całe życie, nie odczujemy tak bardzo pogorszenia się pamięci w podeszłych latach. Badania wykazały, że częsty kontakt z książkami czy prasą w dorosłym życiu pomaga w przeciwdziałaniu skutkom demencji starczej (twierdzi się nawet, że możliwe jest ich cofnięcie).    

To wszystko możemy zyskać nawet czytając przez większość życia wyłącznie płomienne romanse - praca naszego mózgu będzie przebiegała dokładnie tak samo. Zachęcamy jednak, aby nie pozostawać zamkniętym na wielość gatunków literackich – każdy inaczej przedstawia świat, operując charakterystycznymi zespołami pojęć oraz poszerza horyzonty poznawcze o nowe pola. 

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.74/5 (7 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Jak wpływa na nas czytanie?: