EEG Biofeedback czyli jak poprawić wydolność mózgu

Paulina Korsan

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia

EEG Biofeedback czyli jak poprawić wydolność mózgu

Metoda ta, chociaż mało znana w Polsce, na świecie ma szerokie zastosowanie. U dzieci z ADHD lub mających trudności z koncentracją uwagi jej skuteczność oceniana jest na ponad 90%.
 

Czym właściwie jest EEG Biofeedback?

EEG Biofeedback to w uproszczeniu informacja zwrotna na temat stanu i wydolności naszego mózgu. Metoda ta powstała w ośrodku NASA jako sposób szkolenia astronautów. EEG Biofeedback daje nam szansę na zwiększenie możliwości naszego umysłu. Podczas treningu EEG pacjent dowiaduje się w jaki sposób pracuje jego mózg i jak regulować przebieg fal mózgowych. Po pewnym czasie wykorzystuje zdobytą wiedzę i dostosowuje ją do aktualnych potrzeb.


Jak wygląda trening?

Trening EEG Feedback nie jest sprawą prostą. Do jego wykonania, potrzebna jest obecność psychoterapeuty, a także specjalistyczna aparatura. Zestaw treningowy składa się z dwóch odmiennych systemów EEG, dwóch monitorów oraz głowicy z elektrodami. Są one zakładane na czaszkę pacjenta – symetrycznie na obu półkulach oraz na uszy. Zapis emisji fal mózgowych przedstawiany jest na dwa różne sposob - na monitorach pacjenta i terapeuty. Pasma na monitorze terapeuty ukazywane są liczbowo i graficznie. Pacjent na swoim monitorze widzi zapis swoich fal mózgowych przedstawiony w postaci wideogry, w której uczestniczy wyłącznie poprzez własne myśli - za pomocą odpowiedniej koncentracji na zadaniu. Zadaniem terapeuty jest natomiast stymulowanie pacjenta do wywołania pożądanych fal mózgowych.


Co dają treningi EEG biofeedback?

Treningi EEG Biofeedback służą przede wszystkim polepszeniu koncentracji uwagi. Ćwiczenia w tym zakresie mogą jednak też poprawić szybkość myślenia, kreatywność i polepszyć pamięć. Po kilku treningach da się zauważyć u pacjenta także lepszy nastrój i poprawę samooceny. Terapia sprawia, że polepsza się także jakość naszego snu, a nawet libido. Doskonałe wyniki ma też niwelowanie poprzez treningi skutków ADHD. Ponadto wskazaniami do zastosowania tej metody terapeutycznej są: autyzm, stany lękowe, migreny, zaburzenia snu oraz jedzenia. EEG biofeedback może stać się także formą coachingu. Treningi zaleca się przy tremie czy napięciu wewnętrznym. EEG biofeedback można zalecić również sportowcom, osobom pracującym twórczo oraz tym, którzy w swojej pracy spotykają wiele stresów i muszą podejmować szybkie decyzje. Trening EEG Biofeedback przyda się także naukowcom. Już po kilku treningach lepiej przyswaja się i zapamiętuje wiele treści, dzięki czemu nauka staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. Dzięki temu, umiejętność generowania pożądanych fal mózgowych może być również przydatna podczas nauki języków obcych. Wykorzystanie techniki EEG biofeedback daje też świetne wyniki w pracy z osobami uzależnionymi. Jedyną wadą jest koszt terapii, który może sięgnąć nawet 1500 złotych miesięcznie.

 

Tagi (6): , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.3/5 (7 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

e
e
e
e
e

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
EEG Biofeedback czyli jak poprawić wydolność mózgu: