Cytologia – badaj się i żyj

Cytologia – badaj się i żyj

Cały czas Polki nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest coroczne powtarzanie cytologii. Taka postawa jest jedną z głównych przyczyn wysokiej zachorowalności kobiet w naszym kraju na raka szyjki macicy. Pod tym względem zajmujemy drugie miejsce w Europie.

Podstawowe informacje

Cytologia jest badaniem, które ma służyć wykryciu wszelkich zmian w szyjce macicy. Pobrania próbek dokonuje się specjalną szczoteczką. Dotychczas w wielu gabinetach ginekologicznych używano także wacików lub szpatułek, jednak zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej odstąpiono od tego, ponieważ wyniki badania mogły być niewiarygodne. Zalecane jest wykonanie pierwszej cytologii pomiędzy 20. a 25. rokiem życia. Pobranie wymazu może odbyć się podczas rutynowej kontroli ginekologicznej. Najbardziej wiarygodny wynik dają próbki pobrane 4 – 5 dni po zakończeniu miesiączki. Należy pamiętać o tym, by na ok. 3 dni przed badaniem nie stosować leków dopochwowych. Pożądana jest także, w czasie tych 3 dni, wstrzemięźliwość seksualna. Niewskazane jest także zapisywanie się na cytologię w przypadku jakiekolwiek stanu zapalnego narządów rodnych. Aby wyniki badania zostały właściwie zinterpretowane, u kobiet starszych należy czasem zastosować specjalne globulki z estrogenem.

Czemu służy cytologia?

Cytologia służy przede wszystkim profilaktyce raka szyjki macicy. W większości przypadków stan przed nowotworowy i wczesne stadium nowotworu jest stosunkowo niegroźne dla organizmu kobiety. Jednak dzięki wykonaniu badania, można wykryć także obecność wirusa HPV. Wirus ten jest w 90% przypadków odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Dzięki temu badaniu można również wykryć wiele stanów zapalnych w drogach płciowych kobiety.

Są wyniki – i co dalej?

Do niedawna wynik badania podawany był w pięciostopniowej skali Papanicolau. Skalę tę zamieniono na system Bethesda. Jest to system opisowy, a ponieważ nie jest on jeszcze dobrze znany w naszym kraju, można spotkać się z sytuacją, gdzie przychodnie ginekologiczne podają wyniki cytologii zarówno w jednej, jak i drugiej skali. W systemie Bethesda zawarte są trzy informacje. Przede wszystkim ocena jakości rozmazu, czyli informacja, że została pobrana odpowiednia ilość komórek. Następnie ocena prawidłowości obrazu cytologicznego. Ostatnia informacja zawiera opis zmian. Znajdziemy tam dane odnośnie rodzaju zakżenia oraz zmian w komórkach nabłonka. Należy zawsze pamiętać o tym, że nasze wyniki bezwzględnie pownien zobaczyć ginekolog. Badanie należy powtarzać corocznie, a w wielu przychodniach jest ono bezpłatne.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Uśmiech: ważniejszy niż myślisz
Wiosenne Przesilenie: poznaj niezawodne sposoby na walkę z nim
Dawca Szpiku: jak nim zostać?
Zdrowe Zęby: twoją wizytówką
Sposoby Na Stres: proste, domowe rozwiązania, wypróbuj!