Patyczki do uszu – niebezpieczne i niezdrowe

Patyczki do uszu – niebezpieczne i niezdrowe

Higiena po podstawa. To stwierdzenie dotyczy każdej części naszego ciała, również uszu. Wylewająca się z nich woskowina, zdecydowanie nie jest widokiem, jaki ktokolwiek chciałby u kogokolwiek ujrzeć. Najprostszym sposobem na usuwanie jej stały się więc wygodne plastikowe patyczki zakończone watą, które miliony osób na świecie wkłada sobie codziennie do uszu. I tu popełniają podstawowy błąd pielęgnacyjny, który może skończyć się nawet głuchotą. Dlaczego?

Co to jest woskowina uszna?

Woskowina uszna, to naturalna wydzielina, w skład której wchodzi mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych, potowych, kurzu oraz złuszczonego naskórka, odpowiedzialna za ochronę i nawilżanie przewodu słuchowego. Dzięki niej, do ucha nie wnika wiele groźnych bakterii, czy grzybów. Woskowinę trzeba jednak usuwać, ponieważ jej nadmierna ilość w uchu może doprowadzić do powstania twardego i trudnego do samodzielnego usunięcia tzw. korka woskowinowego.

Dlaczego nie używać patyczków?

Aby więc nie dopuścić do takiego stanu, trzeba systematycznie i umiejętnie czyścić uszy. Niewiele osób wie, że plastikowe patyczki zostały wymyślone po to, by usuwać nimi brud, gromadzący się jedynie na małżowinie usznej i zewnętrznej części ucha. Patyczków nie wolno wkładać do środka. Dlaczego? W ten sposób możemy uszkodzić błonę bębenkową ucha. Poza tym, używając patyczków, możemy sobie też wepchnąć woskowinę jeszcze głębiej do ucha, powodując tym samym zaczopowanie przewodu słuchowego i jego bolesne zapalenie.

Jak bezpiecznie czyścić uszy?

Jak zatem pozbywać się woskowiny w mało inwazyjny dla naszego zdrowia sposób? Najważniejsza jest delikatność. Oprócz niej wystarczą nam woda i miękkie chusteczki higieniczne. Zwilżoną wodą chusteczkę nawija się delikatnie na mały palec i wsuwa go do ucha (nie głęboko). W ten sposób oczyszczamy je z woskowiny, ale nie wnikamy, jak za pomocą patyczka, do jego wewnętrznej części, przez co eliminujemy ryzyko zrobienia sobie krzywdy, no i czyścimy ucho. 🙂

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Dieta Oxy: czy warto ją stosować?
Zdrowe Przekąski: czym zastąpić niezdrowe przysmaki?
Najlepsza Odżywka Do Rzęs: jak wybrać dobrą?
Amputacja Nogi: statystyki w Polsce
Amalgamat: czy jest szkodliwy?