Samoobrona kobiet – jak uchronić się przed atakiem napastnika?

Samoobrona kobiet – jak uchronić się przed atakiem napastnika?

Statystyki biją na alarm: w Polsce codziennie dochodzi do setek napaści na kobiety, zarówno tych na tle rabunkowym, jak i seksualnym. I choć takie przypadki często eksponowane są przez środki masowego przekazu, zwykle do sprawy podchodzimy z dystansem, sądząc, że takie nieszczęśliwe wypadki zdarzają się tylko innym ludziom. To błąd. Aby obronić się przed atakiem, trzeba liczyć się z możliwością jego wystąpienia i być przygotowaną na jego odparcie.

Uchroń się przed atakiem

Aby nigdy nie stać się ofiarą napaści, pamiętaj o prostych, ale szalenie istotnych zasadach postępowania. Znajdziesz je poniżej:

  • unikaj samotnego spacerowania w nocy, szczególnie w słabo oświetlonych miejscach, parkach, podejrzanych osiedlach i nieznanych ulicach,
  • na wieczorne wyjścia zawsze zabieraj znajomych lub partnera, do pubów i klubów nigdy nie chodź sama,
  • gdy w lokalu zamawiasz drinka, pij go od razu, nigdy nie zostawiaj go przy barze lub na stoliku, aby nikt nie miał możliwości czegoś Ci do niego dosypać lub wrzucić,
  • gdy wychodzisz, zawsze miej przy sobie telefon komórkowy z naładowaną baterią, przez który, w razie potrzeby, będziesz mogła wezwać pomoc,
  • noś przy sobie gaz – łzawiący lub pieprzowy (jest to rodzaj broni, którą można nabyć bez konieczności posiadania na nią pozwolenia), którym, w razie ataku, będziesz mogła odurzyć napastnika.

Kurs samoobrony dla kobiet – nauka walki i terapia w jednym

Jeśli pomimo stosowania się do wszystkich środków ostrożności padniesz ofiarą ataku, nie poddawaj się. Pamiętaj, że w tym przypadku istotną rolę odgrywa spryt i taktyka działania, jaką obierzesz. Jeśli atakującemu Cię napastnikowi chodzi tylko o cenne przedmioty, które posiadasz – oddaj mu je i uciekaj. Jeśli natomiast nastaje on na Twoje zdrowie lub życie, broń się. W jaki sposób?

Najlepszą metodą na nauczenie się technik samoobrony jest zapisanie się na profesjonalne zajęcia tego typu. Kursy samoobrony to, często cykliczne, zajęcia, na których nauczyć się można nie tylko radzenia sobie w przypadku ataku, ale także poprawić swoją samoocenę i pewność siebie. Jak zapewniają organizatorzy takich akcji, kursy samoobrony często, oprócz swojej podstawowej roli, są dla kobiet także formą terapii po ciężkich przeżyciach, pozwalają im uwolnić się od demonów przeszłości i dodają im wewnętrznej siły.

Na kursy samoobrony często można zapisać się nieodpłatnie – są organizowane oddolnie zarówno w dużych miastach, jak i w małych społecznościach. Wystarczy zainteresować się tym tematem i znaleźć dogodny dla siebie kurs.

Nie pozwól, by zrobiono Ci krzywdę

Zanim jednak nauczysz się, jak profesjonalnie radzić sobie z napastnikiem, koniecznie przeczytaj i przyswój przedstawione poniżej chwyty, które pomogą Ci podczas ewentualnego ataku.

  • Atakuj oczy
    Włóż palce do oczu napastnika, drap je, spraw mu ból – to go zdezorientuje i zakłóci na moment jego zdolność widzenia, przez co będziesz miała czas na ucieczkę. Jeśli masz przy sobie gaz łzawiący lub pieprzowy – również celuj nim w oczy atakującego i uciekaj ile sił w nogach tam, gdzie są ludzie. Jeśli nie masz gazu, możesz też sypnąć w oczy przeciwnika piachem.
  • Uderzaj w nos i szyję
    W nos celuj dołem wyprostowanej dłoni. Jeśli atakuje Cię od tyłu, z całej siły uderz w jego nos łokciem. Jeśli zrobisz to wystarczająco mocno, prawdopodobnie będzie krwawił, co na chwilę odciągnie go od Ciebie, a Ty będziesz mogła uciec. Bardzo wrażliwym miejscem na ciele jest również szyja. Jedno solidne uderzenie w ten czuły punkt może odciąć atakującemu na chwilę dopływ tlenu i osłabić jego koncentrację, dzięki czemu w tym momencie będziesz mogła uciec.
  • Kop w kolana i krocze
    Mocne kopnięcie w kolano może osłabić na chwilę przeciwnika. Jeśli natomiast z całej siły będziesz celować w krocze, z pewnością unieszkodliwisz napastnika na czas podczas którego będziesz mogła uciec w stronę ludzi.

Uwaga!
Pamiętaj, że najlepiej jest unikać wszelkich sytuacji, w których możesz znaleźć się sam na sam z napastnikiem. Jeśli jednak zostaniesz już zaatakowana, najrozsądniej będzie spróbować od razu uciec. Jeśli nie będziesz miała takiej możliwości, spróbuj powalczyć i uciekać. Ucieczka jest najlepszym rozwiązaniem, nie warto ryzykować walki z silniejszym przeciwnikiem, zwłaszcza, jeśli jest uzbrojony.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kuchenne Triki: domowe sposoby
Uwaga Konkurs!: Sprawdź zasady
Haluksy: diagnoza i leczenie
Odpowiedniki Leków: tańsze od oryginalnych leków z tą samą substancją czynną
Łóżka Rehabilitacyjne: jaki model wybrać?