Hollywoodzki uśmiech w zasięgu ręki

Hollywoodzki uśmiech w zasięgu ręki

Mówi się, że uśmiech jest naszą wizytówką. Jest w tym sporo prawdy, bo zęby, to jedna z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę podczas kontaktu z rozmówcą. Jak więc sprawić, by nasz uśmiech zawsze był powodem do dumy i naszą najpiękniejszą ozdobą? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Zrób z mycia zębów codzienny „rytuał”

Aby nie mieć problemów z zębami i zawsze cieszyć się „hollywoodzkim uśmiechem”, z mycia zębów zrób prawdziwy rytuał, na który złoży się kilka elementów:

  • Szczotkowanie zębów
    Zęby powinno się dokładnie szczotkować co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), ale najlepiej jest to robić po każdym posiłku. Nie można myć zębów zbyt szybko po jedzeniu, gdyż może to na nie wpłynąć negatywnie, dlatego najlepiej szczotkować je ok. 20 minut po posiłku.

    Małym dzieciom poleca się mycie zębów okrężnymi ruchami. Dorośli ludzie, często nie zdając sobie z tego sprawy, szczotkują zęby w ten sam sposób, w jaki robili to w dzieciństwie, jednak nie jest to zdrowe dla ich szkliwa. Dorośli powinni dokładnie szczotkować zęby, wykonując szczoteczką ruchy z góry do dołu zęba i odwrotnie. Zarówno dorośli, jak i dzieci powinni też pamiętać o tym, aby dokładnie myć wszystkie zęby, także i te trudno dostępne, które, przez niedokładne czyszczenie, psują się najczęściej.

  • Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
    Po każdym myciu zębów, powinniśmy też pozbywać się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Warto w tym celu zaopatrzyć się w nić dentystyczną i używać jej po każdym posiłku.
  • Płukanie jamy ustnej
    Efekt czystości i świeżości w jamie ustnej utrwali też płyn antybakteryjny do jej płukania, który stosujemy po myciu zębów. Dzięki niemu nasz oddech będzie świeży nawet do kilku godzin po szczotkowaniu zębów.
  • Żucie gumy bez cukru
    Guma jest dobrą alternatywą dla szczoteczki i pasty, gdy np. jesteśmy poza domem i nie możemy umyć zębów. Guma natychmiast odświeży nam oddech, „wyciągnie” resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych i przywróci jamie ustnej odpowiedni odczyn ph, co będzie skutkowało neutralizacją kwasu osadu nazębnego i przyczyni się do zdowego stanu naszego uzębienia. Z żuciem gumy nie należy jednak przesadzać, gdyż jej zbyt częste używanie może spowodować efekt „szczękania” zębami lub nawet uzależnienie.

Zaprzyjaźnij się z dentystą

Aby uniknąć problemów z zębami, wizyty kontrolne u dentysty powinno się odbywać co pół roku. Inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku dzieci, u których, ze względu na słabsza mineralizację zębów mlecznych, częściej może występować próchnica. Dzieci powinny zatem dentystę odwiedzać co ok 3-4 miesiące.

Dorośli pacjenci gabinetu dentystycznego, mogą też pomyśleć o zabiegu czyszczenia zębów dwa razy w roku, które polega na usuwaniu przez stomatologa kamienia nazębnego oraz osadu. Warto też rozważyć profilaktykę ich powstawania, czyli zabieg lakierowania zębów fluorem.

Przestrzegaj diety

Niezmiernie istotnym elementem w dbaniu o piękny i zdrowy uśmiech, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Aby mieć białe zęby, spożywaj dużo bogatych w cenne składniki odżywcze owoców i warzyw. Zbyt często nie pozwalaj sobie jednak na te o kwaśnym odczynie i te w intensywnym lub ciemnym kolorze, jak np. czarne porzeczki, które mogą przyczynić się do zmiany barwy Twoich zębów.

Postaraj się też nie jeść słodyczy, które, nie dość, że powodują w jamie ustnej rozwijanie się szkodliwych bakterii, w konsekwencji prowadzących do próchnicy, to jeszcze, nie wpływają korzystnie na kształt Twojej sylwetki.

Pamiętaj też, aby na co dzień nie przesadzać z popularnymi używkami. Jedna kawa i herbata dziennie w zupełności wystarczą. Ich większa ilość może się już znacząco przyczynić do zżółknięta zębów.

Odwiedź ortodontę

Proste, równo rozstawione zęby, to nie tylko sprawa estetyki Twojego uśmiechu. Prosto rozmieszczone w jamie ustnej zęby zmniejszają też ryzyko rozwijania się bakterii. Gdy zęby są krzywe, często trudniej nam w przestrzenie międzyzębowe dotrzeć szczoteczką i dokładnie je wyczyścić, przez co są bardziej narażone na próchnicę.

Poza tym, często nawet proste zęby, ze względu na różne przyczyny, np. pojawianie się ósemek, potrafią przekrzywiać się lub znacząco wpływać na kondycję pozostałych, dlatego warto wybrać się choćby na jedną wizytę kontrolną do ortodonty, aby sprawdzić, czy z naszym uzębieniem wszystko jest w porządku.

Rzuć palenie

Wszystkie wysiłki wkładane w dbałość o piękny uśmiech mogą spełznąć na niczym, jeśli swoje zęby będziesz katować codzienną dawką nikotyny i substancji smolistych. Osoby uzależnione od papierosów mają bowiem trzy razy więcej kamienia nazębnego niż niepalący i są też bardziej narażone na ryzyko wystąpienia u nich próchnicy. Poza tym, u palaczy często mogą też rozwijać się przewlekłe choroby przyzębia oraz liczne stany zapalne jamy ustnej i krwawienia, które w konsekwencji mogą skutkować nawet zupełną utratą zębów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Keton Malinowy: wspiera odchudzanie
Forskolin: suplement diety wspomagający odchudzanie
Dieta Baletnicy: wady i zalety
Najlepsza Kawa: aromatyczna, doskonała, włoska
Jędrny Biust: czy ćwiczenia pomogą nam go uzyskać?
Pieluchy Dla Dorosłych: idealne po przebytym urazie