Wyjątkowy sposób na ból – taping medyczny

Wyjątkowy sposób na ból – taping medyczny

Taping, czyli plastrowanie jest metodą leczenia poprzez umieszczanie na ciele elastycznego plastra w ściśle określony sposób. Plaster ten nie zawiera żadnych substancji przeciwbólowych, ponieważ podstawą działania jest przyklejenie go w odpowiedni sposób na ciele – leczenie odbywa się poprzez wykorzystanie bodźców ruchowych.

Z Japonii do Europy

Koncepcja tapingu medycznego (MTC – Medical Taping Concept) powstała w Japonii i Korei w latach 70-tych ubiegłego wieku, a dziś ma wielu zwolenników na całym świecie, dzięki czemu rozwija się i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach fizjoterapii (przeciwbólowej, sportowej, ortopedycznej, pooperacyjnej, onkologicznej). Punktem wyjścia koncepcji tapingu był fakt, że to ruch uzdrawia- aktywność mięśni wpływa na przepływ krwi i limfy oraz na temperaturę ciała. Nieprawidłowa praca mięśni powoduje wiele chorobowych objawów. W konsekwencji wynaleziono rozciągliwe plastry, które po aplikacji na ciało wspomagają mięśnie, nie ograniczając zakresu ruchu. Dzięki temu aktywność mięśni powoduje naturalną regenerację chorych miejsc.

Wyjątkowy plaster

Plaster stosowany w metodzie tapingu przypomina ludzką skórę – ma podobną grubość i jest w podobnym stopniu rozciągliwy. Dzięki odpowiedniemu sposobowi przyklejenia, powstaje efekt unoszenia skóry, dzięki czemu znika ucisk na receptory bólowe (spowodowany urazem czy kontuzją), a krew i limfa zaczynają prawidłowo krążyć, zatem następuje proces naturalnego leczenia organizmu. Plastry mają strukturę porowatą, nie powodują alergii, są przyjazne dla skóry, więc można je nosić przez kilka dni. Ponieważ plaster przyklejony jest 24 h na dobę, zdrowienie odbywa się szybciej.

W kilku słowach taping medyczny:

  • reguluje napięcie mięśni,
  • wspomaga działanie stawów,
  • łagodzi ból mięśni (możliwe jest również stosowanie plastrów na ból głowy),
  • usuwa obrzęki, redukuje zapalenia,
  • pomaga korygować wady postawy.

Sposób użycia

W metodzie tapingu medycznego plastry przyklejane są na ciało w ściśle określony sposób. Tylko przeszkoleni terapeuci, lekarze i masażyści potrafią to zrobić tak, by leczenie było skuteczne. Oni też będą wiedzieli, które plastry wybrać by osiągnąć najlepsze rezultaty. Jeśli samodzielnie chcemy się nauczyć metody plastrowania, możemy udać się na specjalny kurs, ale powinniśmy posiadać medyczną wiedzę na temat mięśni, stawów i układu ruchowego ludzkiego ciała. Kursy takie organizowane są w Polsce od 2004 r., kiedy to metoda tapingu medycznego (wtedy znana jako „kinesiotaping”) zaczęła stawać się coraz bardziej popularna.

Świetlana przyszłość

Metoda tapingu medycznego rozwija się – rośnie liczba przeszkolonych fizjoterapeutów, na rynku dostępne są coraz lepsze plastry, a zastosowanie metody poszerza się o nowe dziedziny medycyny. W profesjonalnych publikacjach pojawia się coraz więcej wyników badań na temat tego nowatorskiego sposobu leczenia. Pozwala to sądzić, że taping medyczny będzie się rozwijał i pojawiał częściej jako alternatywa dla standardowego leczenia.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Poronienie: jaką wykonać diagnostykę?
Rumień: jak z nim walczyć?
Zmiana Pracy: ryzyko warte podjęcia
Błędy żywieniowe: czy można ich uniknąć?
Kwiodawstwo: dlaczego warto oddawać krew?
Przepisy Kulinarne: gdzie ich szukać?