Dlaczego kichamy?

Dlaczego kichamy?

Kichanie to naturalna, gwałtowna reakcja organizmu na zanieczyszczenia nosa, takie jak: kurz, wirusy, czy pyłki, których organizm w ten sposób się pozbywa. Kichnięcie powoduje wyrzucenie powietrza i zebranych zanieczyszczeń na ok. 3 metry z prędkością ok. 160 km/h. W przyrodzie, oprócz ludzi kichają też zwierzęta.

Przyczyny kichania

  • Choroby układu oddechowego
    Kichamy przy zwykłym przeziębieniu, nieżycie nosa, czy grypie – w ten sposób organizm pozbywa się z organizmu wirusów. W jednym kichnięciu znajduje się nawet do 10 000 zarazków. Dlatego, zawsze należy pamiętać, aby podczas kichania zasłaniać usta chusteczką lub ręką i nie narażać otoczenia na „załapanie” takiego wyrzuconego przez nas wirusa.
  • Alergie
    Kichamy w reakcji na drażniące nasz nos pyłki, które unoszą się w powietrzu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. W momencie kichnięcia, organizm dosłownie wyrzuca z siebie szkodliwy dla niego alergen.
  • Perfumy
    W wodach toaletowych i perfumach często znajdują się substancje drażniące co delikatniejsze śluzówki nosa, na co niektórzy ludzie reagują kichaniem.
  • Ostre przyprawy
    Czasem kichamy dlatego, że przyprawy, które spożywaliśmy lub tylko wąchaliśmy podrażniły śluzówkę nosa.
  • Intensywne ćwiczenia
    Czasem zdarza się też, że kichnięcie następuje podczas intensywnego treningu, kiedy to pocimy się i wydalamy z organizmu wodę i toksyny. W ten sposób, organizm zawiadamia nas o tym, że mamy przesuszoną śluzówkę nosa.
  • Patrzenie na światło słoneczne
    Często można też zauważyć, że niektórzy ludzie kichają po spojrzeniu na słońce. Lekarze zbadali to zjawisko i orzekli, że jest to dziedziczny odruch kichania spowodowany światłem słonecznym i nadali mu nazwę – zespół ACHOO (z ang. achoo to wyraz onomatopeiczny mający oddać dźwięk kichania – tak jak w języku polskim -„a psik”).

    Zespół ten wywołuje niewielka zmiana w przewodzeniu impulsów nerwowych przez nerw trójdzielny, którego zakończenia znajdują się w śluzówce nosa. W przypadku zespołu ACHOO, nerw ten zostaje pobudzony pod wpływem impulsów biegnących od siatkówki oka do nerwu wzrokowego, co skutkuje kichaniem podczas patrzenia na słońce.

Ciekawostki o kichaniu

  • To, że kichanie jest obronną reakcją organizmu zauważono już w starożytności. Persowie wierzyli, że kichając, wyrzucamy z siebie demony.
  • W historii opisano jeden przypadek ciągłego kichania – mała dziewczyna kichała codziennie przez dwa lata, zachowując między kolejnymi kichnięciami kilkuminutowe przerwy.
  • Kichanie pozwoliło uratować przed wyginięciem gatunek małpy Rhinopithecus strykeri. W jaki sposób? Zwierzęta te mają tak skonstruowane nozdrza, że podczas deszczu wlewa się do nich woda. Organizmy zwierząt, chcąc się jej pozbyć – kichają. Właśnie dzięki temu odgłosowi, przyrodnikom podążającym na ratunek ukrywającym się w Himalajach zwierzętom, udało się je odnaleźć.
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Amalgamat: czy jest szkodliwy?
Trądzik: pozbądź sie go za pomocą diety
Serotonina: poznaj żywność, która podnosi poziom hormonu szczęścia
Wyniki Badań Krwi: jak je odczytywać?
Obgryzanie Paznokci: przyczyny, leczenie
Senny Kierowca: jak przygotować się do długiej trasy?