W jaki sposób nadwaga obciąża twój kręgosłup?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia

W jaki sposób nadwaga obciąża twój kręgosłup?

Nie od dziś wiadomo, że tusza ma negatywny wpływ zarówno na nasze ciało, jak i psychikę. Obecnie coraz więcej młodych ludzi zmaga się z nadwagą, co w konsekwencji prowadzi do wielu chorób organizmu.

Problem dotyczy zwłaszcza układu kostnego człowieka. Prawie każdy pacjent, który leczy się na otyłość, ma poważne kłopoty z kręgosłupem, zwłaszcza odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym. Lekarze apelują, aby zwrócić uwagę w szczególności na osoby w wieku młodym, które bardzo często ignorują problem nadwagi. Mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że ból kręgosłupa może świadczyć o już rozwijającej się chorobie.

Nasze plecy nie tolerują nadwagi. Nie dotyczy to tylko układu stricte kostnego, stawów międzykręgowych, ale przede wszystkim całego aparatu stabilizującego kręgosłup, czyli aparatu więzadłowo-torebkowego i mięśniowego. Zwiększenie wagi ciała o parę kilogramów powoduje zwiększenie obciążeń, jakie przenoszą się na dolny odcinek pleców, szczególnie na lędźwiowy i lędźwiowo-krzyżowy. Otyłość przez wielu lekarzy podawana jest jako jedna z głównych przyczyn dyskopatii i ograniczenia ruchomości w stawach.

Aparat mięśniowy, który kontroluje i stabilizuje nasz kręgosłup, to w pewnym sensie równowaga między mięśniami brzucha a mięśniami grzbietu. Mówiąc najprościej, jeśli zmagamy się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha - równowaga mięśniowa zostaje zaburzona. Objawia się to poważnymi i znacznymi przeciążeniami w okolicach dolnych partii kręgosłupa, co z kolei prowadzi do zwiększenia ryzyka problemów związanych z krążkiem międzykręgowym, przyspieszeniem zmian zwyrodnieniowych, szczególnie w stawach międzykręgowych.

Nadwaga nie tylko będzie przyczyniać się do obciążeń kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz lędźwiowo-krzyżowym wynikających z patologii stawów międzykręgowych, lecz także do problemów związanych z konfliktem krążkowo-korzeniowym i rwą kulszową. 

Wszelkie dolegliwości bólowe są ściśle powiązane z nadmiarem kilogramów u pacjenta. Z tego względu nieleczona otyłość będzie doprowadzać człowieka do powolnego kalectwa, gdyż stawy oraz kręgosłup nie poradzą sobie z ogromnym obciążeniem. Każdy zrzucony kilogram wpłynie korzystnie na poprawę funkcji stawów i mięśni kręgosłupa.

Osoby z nadwagą, którym dokucza uporczywy ból kręgosłupa, powinny poddać się zabiegom z zakresu fizjoterapii oraz rehabilitacji. Na zmniejszenie i eliminację dolegliwości bólowych zaleca się fizjoterapię i stosowane przy niej metody lecznice, na przykład hydroterapię, fizykoterapię, kinezyterapię, masaż manualny, kinesiotaping i inne. Fizykoterapia wykorzystuje działanie bodźców zewnętrznych, m.in. prądu, światła, pola magnetycznego, lasera czy temperatury zimnej i ciepłej. Z kolei dzięki kinezyterapii szybciej odzyskamy kontrolę nad osłabionymi mięśniami kręgosłupa. Leczenie ruchem to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod, która pozwoli pacjentowi szybciej wrócić do sprawności. W procesie rehabilitacji specjaliści korzystają także ze sprzętu, takiego jak: piłki, materace, trampoliny, taśmy, rollery, dzięki którym zwiększymy efektywność i bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Sprawdzonych fizjoterapeutów i rehabilitantów znajdziemy na przykład w Centrum Diagnostyki Medycznej Multi Med w Warszawie. Pamiętaj, że długotrwały i nasilający ból kręgosłupa przyczynia się do jego poważnych schorzeń i promieniuje na pozostałe części ciała. Z tego względu powinniśmy szczególnie dbać o stan naszych pleców w każdym wieku poprzez prawidłowe żywienie oraz dostosowaną do naszej wydolności aktywność fizyczną.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Tagi (2): ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.06/5 (22 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

n

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
W jaki sposób nadwaga obciąża twój kręgosłup?: