Odpowiedniki leków - wady i zalety

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia

Odpowiedniki leków - wady i zalety

Innowacyjne, oryginalne leki można zastąpić tańszymi odpowiednikami, jeśli takowe istnieją i lekarz wyraża zgodę na ich stosowanie. 

Odpowiedniki leków zawierają tę samą substancję aktywną co oryginalne leki, ale różnią się składem pozostałych substancji.

Odpowiedniki leków to generyki. Są one tańsze od oryginalnych leków z tą samą substancją czynną i wskazaniami terapeutycznymi dlatego, że nie muszą przechodzić długich i kosztownych badań przed wprowadzeniem na rynek. Wystarczy, że pozytywnie przejdą testy biorównoważności. Oznacza to, że sprawdza się je pod kątem szybkości wchłaniania i jego stopnia.

 

Skuteczność odpowiedników leków – lekarz decyduje, czy lek można zastąpić 

Odpowiedniki leków to bezpieczne środki o działaniu terapeutycznym takim samym jak leki oryginalne, innowacyjne. Mają jednak inne substancje pomocnicze i mogą spowodować podrażnienie układu pokarmowego, a nawet alergię. Lekarz powinien wiedzieć, które leki można zastąpić w konkretnym przypadku, a które nie. Żeby poznać najnowsze wytyczne i poszerzyć wiedzę z zakresu odpowiedników leków, specjalista może odwiedzić portal dla lekarzy, na którym publikowane są artykuły medyczne i filmy z konferencji naukowych.

Jeśli chory cierpi np. na nietolerancję pokarmową, a zaproponowany zamiennik leku zawiera nietolerowany składnik, może skutkować to nie tylko podrażnieniem układu pokarmowego, ale pogorszeniem wchłanialności i tym samym zmianą działania terapeutycznego. W takich przypadkach, znając historię choroby, lekarz może umieścić na recepcie adnotację, by sprzedano wyłącznie lek oryginalny, a nie zamiennik.

 

Tańsze nie znaczy gorsze – cena odpowiedników leków 

W większości przypadków odpowiedniki leków są tańsze niż leki oryginalne. Nie oznacza to, że są gorsze, chociaż mogą u niektórych chorych wywoływać alergie i podrażnienia układu pokarmowego. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, można stosować zamienniki leków bez obawy o skuteczność ich działania. Są one w stosunku do oryginalnych receptur biorównoważne. Oznacza to, że zawierają tę samą substancję aktywną co leki innowacyjne.

Stosując odpowiedniki leków, należy być konsekwentnym. Nie powinno się zażywać na zmianę leków oryginalnych i zamienników, ponieważ może to zaburzyć działanie jednych i drugich, skutkując nieefektywnym leczeniem. W trakcie terapii nie należy sięgać bez porozumienia z lekarzem po zamienniki leków na nadciśnienie, przeciwpadaczkowych, na cukrzycę ani glikozydów nasercowych, leków hormonalnych ani leków o przedłużonym działaniu. Lepiej nie zmieniać w trakcie kuracji oryginałów na zamienniki także w przypadku leków wieloskładnikowych.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.01/5 (9 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Odpowiedniki leków - wady i zalety: