Możesz uniknąć kłopotów z wątrobą

Możesz uniknąć kłopotów z wątrobą

Wątroba utylizuje też toksyczne substancje, które nam szkodzą. Jak wiec zapewnić jej odpowiednie warunki do pracy, aby służyła nam wiele lat?

Co się dzieje w wątrobie?

Na co dzień w komórkach wątroby zwanych hepatocytami odbywa się transformacja białka w aminokwasy, będące niezbędnym elementem wszystkich tkanek, z których składa się ciało człowieka. W wątrobie też produkowana jest heparyna, związek odpowiedzialny za prawidłowe krzepnięcie krwi. Bez odpowiedniej ilości heparyny człowiek mógłby się wykrwawić, doznając nawet niewielkiego urazu.

Dzięki wątrobie też wszystkie tłuszcze zamieniają się lipoproteiny i w cholesterol, z czego w dalszym procesie powstaje żółć, a ta z kolei jest niezbędna już na początkowym etapie trawienia pożywienia.

Przystosowane przez wątrobę tłuszcze umożliwiają organizmowi wchłanianie witamin, takich jak A, D i E. Wątroba też zajmuje się węglowodanami. To ona zamienia glukozę w glikogen, który magazynuje jako zapasowe paliwo energetyczne i uwalnia je do organizmu w sytuacjach nagłego zapotrzebowania.

Jednak równie istotną funkcją wątroby, a niektórzy powiedzą, że najważniejszą, jest utylizacja związków toksycznych, które trafiają do organizmu między innymi wraz z pożywieniem, lekami i alkoholem. Toksyny pojawiają się też jako skutek uboczny innych procesów zachodzących w ciele człowieka, jak chociażby nadmiar hormonów, z którym też musi radzić sobie wątroba.

Przeciążenie to pierwszy krok do niewydolności wątroby

Wobec takiego szerokiego zakresu czynności, które wątroba musi wykonać, bardzo łatwo doprowadzić do przeciążenia, a następnie do niewydolności wątroby.

Gdy tak się dzieje, organ ten manifestuje nieprawidłowości, prosząc w ten sposób o pomoc. Pierwszymi objawami tego, że coś się dzieje nie tak, mogą być wzdęcia i niestrawność. Często zaczynają występować skurcze w łydkach i podwyższone ciśnienie krwi. To sygnały, które powinny wymusić zmianę diety oraz trybu życia.

Gdy niewydolność wątroby przechodzi w fazę przewlekłości, choroba ujawnia znacznie poważniejsze oblicze. Następuje często dość gwałtowny spadek wagi ciała, wyraźne odczuwa się bóle po prawej stronie na styku brzucha i żeber, często występują nudności.

Taka niewydolność jest skutkiem zbyt długiego obciążania wątroby ciężkostrawnym pożywieniem oraz substancjami toksycznymi pochodzącymi z alkoholu, a czasem z narkotyków i dopalaczy. Przyczyną mogą też być wirusowe zapalenia wątroby typu HBV i HCV oraz nowotwory.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

To stwierdzenie chyba znają wszyscy, a ono również doskonale wpisuje się we właściwą opiekę nad własną wątrobą. Aby służyła ona nam przez wiele lat, należy przede wszystkim uważać na to, co się je i zmienić swój jadłospis, tak aby ułatwiał on pracę wątrobie.

Z menu należy wykluczyć produkty o wysokim stopniu przetworzenia, bo te zawierają wiele chemicznych dodatków, z którymi wątroba musi sobie radzić. Jeśli zaczniesz gotować w domu, używając do tego starannie wybranych produktów, Twoja wątroba  będzie naprawdę szczęśliwa.

Zrezygnuj z jedzenia typu fast food, bo jest ono nie tylko źródłem toksyn, ale także dużej ilości niezdrowych tłuszczów. Wątroba z taką ilością często sobie nie radzi, a efektem jest stłuszczenie tego organu, które prowadzi do jego niewydolności.

Ogranicz lub zrezygnuj z alkoholu i innych używek, a także zażywaj tylko lekarstwa przepisane przez lekarza. Te,  które aplikujesz sobie na wszelki wypadek, powinieneś odstawić natychmiast.

No i zafunduj sobie codzienną dawkę aktywności fizycznej, która nie tylko wpłynie na poprawę Twojej kondycji, ale także polepszy Twoje samopoczucie. Wszystkie te działania na pewno doceni Twoja wątroba, która będzie miała znacznie mniej pracy i posłuży Ci długie lata.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Nieregularny Sen: negatywne skutki
Modelowanie Okolic Intymnych: zabieg medycyny estetycznej
Świeży Burger: warto próbować?
Przyczyny Poronienia: jakie badania zrobić?
Pieczenie Chleba: wybieramy przydatne akcesoria
Zapalenie Pochwy: uciążliwy problem kobiet w okresie po menopauzie