Jak wykonać badanie piersi?

Jak wykonać badanie piersi?

Szacuje się, że rak piersi diagnozowany jest u półtora miliona kobiet rocznie i niestety każdego roku aż 400 tysięcy kobiet na całym świecie umiera z tego powodu. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mieszkanek krajów wysoko rozwiniętych, dlatego codzienna profilaktyka powinna stać się rutyną dla wszystkich pań.

Codzienne masaże to sposób na samobadanie piersi

Samodzielne badanie piersi jest podstawowym elementem, który może pomóc wykryć niepokojące zmiany oraz pozwala reagować szybko, stwarzając duże szanse na wyzdrowienie. Samobadanie polega na wzrokowym i palpacyjnym sprawdzeniu biustu. Codziennie przed lub po kąpieli warto oglądać go w celu poszukiwania ewentualnych zmian oraz wykonać masaż, mocno dotykając dłonią po całym obszarze piersi. Podczas samobadania warto sprawdzić także okolice węzłów chłonnych, czyli dołki nadobojczykowe oraz pachy. Można skorzystać także z profesjonalnego, domowego urządzenia do badania, jakim jest Braster.

Najważniejsze badania w profilaktyce raka piersi

Do najpopularniejszego badania należy USG piersi, jest ono proste i bezbolesne. Można wykonać je w każdym momencie cyklu, jednak najlepiej zgłosić się w jego pierwszej połowie. Badanie wykonywane jest przez lekarza, który za pomocą ultrasonografu odbijającego fale dźwiękowe ogląda sygnały na monitorze. Używając specjalnej głowicy, lekarz bada pierś centymetr po centymetrze.

Kolejnym badaniem ważnym w profilaktyce raka piersi jest mammografia, podczas której prześwietla się piersi promieniami RTG. Mammografy cyfrowe to urządzenia pozwalające na wykrycie zmiany wielkości nawet 1 milimetra!

Kiedy wyniki powyższych badań zaniepokoją lekarza, zleca się biopsję piersi. Ten typ badania polega na nakłuciu piersi w celu uzyskania materiału do badania. Gdy powyższe badania dają niejasne wyniki, specjalista kieruje pacjentkę na rezonans magnetyczny piersi. To badanie polecane jest także kobietom, które mają wszczepione wkładki silikonowe. W celu wykrycia zmian lekarz wstrzykuje kontrast, a następnie umieszcza pacjentkę w urządzeniu prześwietlającym pierś w poszukiwaniu miejsc, w których zgromadził się kontrast. Tkanki chore wchłaniają go o wiele więcej niż tkanki zdrowe.

Jak często wykonywać badania?

Badania piersi, takie jak mammografia i USG, powinny wykonywać co roku kobiety po ukończeniu 20. roku życia. Natomiast panie w wieku powyżej 35 lat powinny poddawać się badaniu co pół roku. Szczególną częstotliwość badań zaleca się kobietom obciążonym genetycznie, czyli tym, których matki chorowały na raka piersi.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Body Wrapping: na czym polega?
Badanie Dopplerowskie: charakterystyka i przebieg
Opuchnięte Oczy: jak temu zaradzić?
Uśmiech: ważniejszy niż myślisz
Wprowadzanie Zdrowych Nawyków: jak zmienić się na wiosnę?