Łóżka rehabilitacyjne – jak wybrać model wygodny dla chorego i pomocny dla opiekunów?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia

Łóżka rehabilitacyjne – jak wybrać model wygodny dla chorego i pomocny dla opiekunów?

Czasami choroba lub podeszły wiek zmuszają do częstego, a nawet stałego przebywania w łóżku. To wyjątkowo trudny okres dla leżącego i moment próby dla bliskich.

Właśnie dlatego opiekun powinien nie tylko troskliwie zająć się obłożnie chorym, ale i maksymalnie ułatwić sobie wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. W tej sytuacji zwykła kanapa nie wystarczy, znacznie lepiej sprawdzą się łóżka rehabilitacyjne, które poprawią komfort pacjenta, a także ułatwią mycie, przebieranie i wymianę pościeli. Specjalna konstrukcja umożliwia też skuteczną rehabilitację osób starszych i niepełnosprawnych.

 

Wyjątkowe funkcje łóżek rehabilitacyjnych

Aby zapewnić choremu bezpieczeństwo i wygodę, łóżko powinno mieć:

  1. Segmentowe leże pomocne przy ustawianiu chorego w dogodnej pozycji bez użycia nadmiernej siły (np. funkcja Trendelenburg). To znaczne ułatwienie przy czynnościach pielęgnacyjnych i zabiegach rehabilitacyjnych.
  2. Regulowane wezgłowie i możliwość ułożenia jednego boku wyżej. Dzięki tym funkcjom chory może swobodnie zejść i wejść do łóżka rehabilitacyjnego, a my możemy bez trudu zmienić pościel.
  3. Sterowanie elektryczne na pilota, najlepiej z możliwością zablokowania wybranej pozycji. Ta opcja pozwala na większą niezależność leżącego, który może samodzielnie zmieniać ustawienie segmentów i przyjąć wygodne dla siebie ułożenie.
  4. Wysokiej jakości, mocne siłowniki, które nawet przy intensywnej eksploatacji łóżka rehabilitacyjnego nie będą ulegać awariom. Zmiany pozycji zapobiegają odleżynom u chorego i nadwyrężeniu kręgosłupa u opiekuna, dlatego siłowniki powinny być używane jak najczęściej.
  5. Poręcz boczną, zapobiegającą zsuwaniu się leżącego w trakcie odpoczynku, mycia lub wykonywania ćwiczeń. Najlepiej, jeśli można ją opuszczać, aby chory mógł bez przeszkód wyjść z łóżka rehabilitacyjnego.
  6. Koła ułatwiające transportowanie łóżka wraz z chorym. Ważne, aby łóżko było wyposażone również w solidny hamulec zapobiegający niekontrolowanemu przesuwaniu.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie łóżka?

Niektórzy producenci umożliwiają wybór pomiędzy leżem drewnianym a metalowym. Druga opcja jest bardziej wytrzymała, więc warto ją wybrać, gdy szukamy modelu, który będzie intensywnie eksploatowany przez długi czas. Z kolei łóżka drewniane cieszą się dużym powodzeniem ze względu na estetykę – lepiej zaprezentują się w mieszkaniu. Dodatkowo dobrze jest przyjrzeć się obudowie pod względem higienicznym. Powinna umożliwiać łatwe umycie i zdezynfekowanie wszystkich zakamarków.

Oczywiście łóżka rehabilitacyjne dostępne są też w różnych rozmiarach, więc pamiętajmy, by dopasować odpowiedni model do wzrostu chorego i rozmiarów pomieszczenia. W sklepach z akcesoriami dla seniorów i osób niepełnosprawnych, takich jak przelambariery.pl, znajdziesz też liczne dodatki, np. stolik przyłóżkowy, basen, kaczkę, stojak na kroplówkę i uchwyt na ręczniki. Warto doposażyć stanowisko w przydatne akcesoria.

Dużą popularnością wśród rehabilitantów i opiekunów osób obłożnie chorych cieszą się łóżka rehabilitacyjne marek Aries, Thuasne, Prometal i Vermeiren.

 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.43/5 (8 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Łóżka rehabilitacyjne – jak wybrać model wygodny dla chorego i pomocny dla opiekunów?:
Witam, ja dla ojca wybrałem łóżko rehabilitacyjne burmeier 4 funkcyjne i ojciec jest bardzo zadowolony. Łóżko kupiliśmy w sklepie ortopedycznym Imed gdzie udzielono nam fachowej porady, a łóżko kupiliśmy używane z roczną gwarancją ( cena za to dużo niższa niż za nowe). Polecam Sklep Ortopedyczny IMED tu ich znajdziecie https://sklep.imed.warszawa.pl/index.php?route=product/category&path=184