Usuwanie kamienia nazębnego – dlaczego trzeba o tym pamiętać?

Usuwanie kamienia nazębnego – dlaczego trzeba o tym pamiętać?

Składa się z substancji znajdujących się w ślinie, resztek jedzenia, złuszczonych komórek nabłonka, związków fosforu i wapnia oraz bakterii próchnicotwórczych.

Kamień nazębny a próchnica i paradontoza

Płytka i kamień nazębny są niezdrowe zarówno dla zębów, jak i dziąseł. Mają wpływ m. in. na demineralizację szkliwa oraz zakwaszenie środowiska w ustach. Kwasy są odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Ponadto nie można zapominać o dużym ryzyku związanym z paradontozą zębów. To właśnie kamień nazębny jest główną przyczyną tej i innych chorób dziąseł. Narastająca zmineralizowana tkanka wchodzi w przestrzenie między dziąsłami i zębami. Oczywiście do pojawienia się tego rodzaju schorzeń nie wystarczy tylko zaniedbanie usuwania płytki nazębnej. Ważne są także czynniki genetyczne. Nie ma jednak wątpliwości, że pozbycie się kamienia pozwala na uniknięcie rozwijania się chorób (oprócz paradontozy mogą to być także zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia).

pro.orto.dent

Kamień nazębny – skąd się bierze?

Do miejsc, które w sposób szczególny są podatne na tworzenie kamienia można zaliczyć zęby ulokowane niedaleko gruczołów ślinowych. Płytka pojawia się na nierównych powierzchniach nazębnych (np. przy dostawkach protetycznych, nawisach wypełnień). Ponadto złogi często obserwuje się na tych powierzchniach, które po prostu trudno oczyścić, czyli np. w przestrzeniach międzyzębowych. Niestety, nawet staranne szczotkowanie zębów nie pomoże w usunięciu kamienia. Musi to zrobić dentysta.
Kamień nazębny może mieć różne kolory. Zwykle jednak jest ciemniejszy niż naturalny kolor zębów. Kamień naddziąsłowy przyjmuje żółtawą barwę, która dodatkowo ciemnieje przez spożywanie kolorowych pokarmów (buraki, jagody, kawa, herbata, wino) i palenie papierosów. Kamień poddziąsłowy ma ciemny odcień przede wszystkim przez rozpad krwi, który towarzyszy zapaleniom przyzębia.

stomatolog skaling

Usuwanie kamienia nazębnego

Zabieg usuwania kamienia nazębnego przeprowadza stomatolog. Niestety, w domowym zaciszu nie uda się przeprowadzić takiej operacji w skuteczny sposób. Dentysta w gabinecie dobierze odpowiednią metodę. Jedną z nich jest m.in. skaling ręczny, ultradźwiękowy oraz polerowanie. Można wyróżnić dwa rodzaje skalingu: naddziąsłowy (usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba; wykonuje się go u większości pacjentów) oraz poddziąsłowy (zlikwidowanie kamienia nazębnego, który odkłada się pod dziąsłami). Stomatologia jest na tyle rozwinięta, że oferuje nawet usuwanie laserowe, ultradźwiękowe, chemiczne.Czy zabieg usuwania kamienia nazębnego jest bolesny?

Po usunięciu płytki nazębnej przez dentystę pacjent może odczuwać chwilową nadwrażliwość zębów. Oczywiście da się ją zlikwidować. Już w trakcie wykonywania przez stomatologa lakierowania ból zostaje uśmierzony (zabieg ten pozwala na zabezpieczenie powierzchni zębów przed próchnicą i nadania im połysku).

Po usunięciu kamienia nazębnego należy unikać spożywania ciemnych pokarmów i palenia papierosów. Trzeba też zachowywać higienę. Co prawda współczesna stomatologia pozwala na wybielanie zębów i ich odpowiednią ochronę, jednakże dentysta nie jest w stanie zapewnić wszystkiego. Należy myć zęby po każdym posiłku – konieczne jest używanie nici dentystycznej. Ponadto należy zdawać sobie sprawę z tego, że bez regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym nie jest możliwe uzyskanie pięknego i zdrowego uśmiechu – kontrole to podstawa w odpowiednim kształtowaniu zdrowia zębów.

Poznaj ofertę stomatologii estetycznej w Centrum Stomatologicznym pro.orto.dent.: odwiedź stronę
 

Skaling a wybielanie zębów

Usunięcie płytki nazębnej znacznie poprawia wygląd zębów. Niejednokrotnie okazuje się, że wybielanie uśmiechu nie jest konieczne po skalingu. Dzieje się tak, ponieważ płytka nazębna znacznie zaburza koloryt zębów. Czasami jednak może się okazać, że ani skaling ani wybielanie chemiczne nie zmieni barwy uzębienia. Pod żółtą płytką nazębną mogą tkwić zęby żółte/brązowawe z natury. Wówczas może pomóc tylko protetyka. Najprawdopodobniej po nieudanych próbach wybielania dentysta zaleci założenie licówek.

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Odporność Latem: wzmocnij swój organizm na zimę
Drzemka: czy jest zdrowa?
„your Weight In Gold”: inicjatywa rządu Dubaju
Jak Wybrać Wino: na co zwrócić uwagę przy wyborze
Legalizacja Marihuany Medycznej: jaki będzie mieć wpływ na pacjantów?
Kuchenne Triki: domowe sposoby