Testy alergiczne – kiedy warto zrobić?

Testy alergiczne – kiedy warto zrobić?

Rozpoznanie obcej substancji, która powoduje taką reakcję organizmu, nie zawsze jest jednak proste. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie testów alergicznych.

Alergenem może być niemal wszystko – od sierści zwierząt, przez składniki pokarmowe, aż do kurzu czy pyłków roślin. W przypadku wystąpienia uczulenia należy zastanowić się, co mogło spowodować taką reakcję; czasem jednak samodzielne rozpoznanie alergenu jest niemożliwe – głównie ze względu na ilość potencjalnych uczulaczy. Z pomogą mogą w tej sytuacji przyjść testy alergiczne.

Pierwsze objawy alergii: co powinno nas zaniepokoić?

Alergia może być początkowo mylona ze zwykłym przeziębieniem; pojawia się łzawienie oczu i katar, które do złudzenia przypominają reakcję organizmu na zwykłą infekcję wirusową. W przeciwieństwie jednak do zwykłego przeziębienia, alergik nie ma gorączki, nie występują także bóle stawów czy mięśni; mogą za to wystąpić takie objawy jak duszności, wysypka czy biegunka. W takiej sytuacji warto wybrać się do alergologa, nawet, jeśli jesteśmy niemal pewni, co wywołało taką reakcję (na przykład objawy wystąpiły po kontakcie ze zwierzęciem czy po wiosennym spacerze w lesie). Testy alergologiczne pomogą nam ustalić, czy faktycznie mieliśmy rację.

Zasadniczo wyróżnia się alergię wziewną (alergen dostaje się do organizmu poprzez układ oddechowy; dotyczy to zwłaszcza pyłków roślin czy kurzu), pokarmową (w tym przypadku alergenem jest określony składnik pokarmowy lub grupa składników, np. nabiał) oraz kontaktową (uczulenie jest wywołane przez kontakt powierzchni skóry z daną substancją chemiczną, czyli np. z metalem, farbą, a nawet lekami).

Na pierwsze objawy alergii powinniśmy zwrócić uwagę zwłaszcza u dzieci – szybkie rozpoznanie alergenu i postawienie właściwej diagnozy umożliwi podjęcie leczenia. Dobrze, jeśli udamy się do specjalisty, który zajmuje się głównie przypadkami najmłodszych alergików, ponieważ reakcja dziecka na alergen nie zawsze jest taka sama jak u dorosłej osoby.

Rodzaje testów alergicznych

Obecnie testy alergiczne są przeprowadzane w różnych formach; do podstawowych należą testy skórne, testy z krwi i testy kontaktowe. Test skórny polega na nałożeniu substancji będącej potencjalnym alergenem na przedramię pacjenta; skóra w tych miejscach zostaje następnie przekłuta. Dzięki takiemu zabiegowi lekarz jest w stanie ocenić, na którą z testowanych substancji reaguje pacjent; w rozpoznaniu pomaga głównie wielkość bąbla, który powstaje po nakłuciu. Konieczne jest także wykonanie próby kontrolnej, czyli testu z kroplą histaminy i soli fizjologicznej – pomoże to potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę.

Skuteczne są także testy z krwi, które przeprowadzane są najczęściej u dzieci poniżej trzeciego roku życia oraz u osób, które uskarżają się na mocno nasilone objawy alergii; to także najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy potwierdzić lub wykluczyć alergię wziewną czy pokarmową.

Badanie krwi polega na oznaczeniu przeciwciał IgE dla głównych alergenów różnych rodzajów – mowa o alergenach pyłkowych, roztoczowych, a także zwierzęcych i pleśniowych.

Leczenie alergii

Objawy alergii bywają naprawdę uciążliwe, dlatego po przeprowadzeniu testów alergicznych i poznaniu substancji, które nas uczulają, warto zastanowić się nad terapią; jednocześnie należy pamiętać, że można jedynie wyeliminować objawy alergii, jednak skłonność do nadwrażliwości pozostaje u pacjenta do końca życia. Mimo to istnieje szereg sposobów, które w znaczący sposób poprawiają jakość życia chorego.

Po pierwsze, jeśli mamy do czynienia z alergią kontaktową, w większości wypadków należy po prostu unikać danego alergenu. Jest to stosunkowo proste, gdy jesteśmy uczuleni na konkretną substancję chemiczną lub składnik pokarmu, który możemy dość łatwo wyeliminować ze swojej diety. W znacznie gorszej sytuacji są osoby uczulone np. na roztocza kurzu; unikanie tego rodzaju alergenu jest niemal niemożliwe. W takim przypadku konieczne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych i przeciwzapalnych.

Może się jednak okazać, że przepisane przez alergologa środki nie będą skuteczne. W tej sytuacji możliwe jest skorzystanie z zabiegu odczulania – polega on na przyjmowaniu podskórnych zastrzyków z danym alergenem.

Leczeniem powinny zostać objęte także choroby, które rozwinęły się na skutek długotrwałych reakcji alergicznych – mowa o astmie, atopowych zapaleniach skóry (AZS) czy sezonowym (lub całorocznym) nieżycie nosa.

Opisane w tekście badania są wykonywane przez profesjonalne placówki medyczne; w razie potwierdzenia występowania alergii rozpoczynana jest również odpowiednia terapia. Jedną z placówek, które zapewniają kompleksową opiekę nad alergikami, jest Bluemedica (więcej informacji na http://bluemedica.pl/service/alergologia/).

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Konkurs Wakacyjne Oczyszczanie: koniec zgłoszeń
Dobry Początek Dnia: Co zrobić aby wstać prawą nogą ?:)
Badania Tarczycy: dlaczego są takie ważne?
Higiena Intymna: podstawowe zasady
Kosmetyki Zapachowe: czym się od siebie różnią?