Protezy na zatrzaskach, protezy bez klamer i metalowych „haczyków”

Protezy na zatrzaskach, protezy bez klamer i metalowych „haczyków”

Elementy utrzymujące protezy ruchome na zębach niestety nie należą do estetycznych i często są widoczne, zauważane przez otoczenie. „Nie chcę mieć takiej protezy jak znajomy, sąsiad czy osoba z rodziny”- tak często pacjenci tłumaczą i opisują jakiego typu protezy na pewno nie chcą mieć. W sytuacji gdy rodzaj braków zębowych pozwala na wykonanie protezy stałej (korony, mosty, uzupełnienia na implantach), większość osób wybiera takie właśnie rozwiązania. „Proteza stała” to nazwa uzupełnienia, które fiksowane jest „na stałe”. Oznacza to, że pacjent sam, bez pomocy lekarza nie jest w stanie takiej protezy zdjąć. Takie „zęby” są cementowane lub „przykręcane” na stałe, a pacjent szybko zapomina o tym ,że posiada jakiekolwiek „ciało obce” i szybko traktuje uzupełnienie jak „własne zęby”.

Protezy stałe i ruchome

Protezy stałe to najbardziej komfortowe uzupełnienia protetyczne. Co jednak we wszystkich tych sytuacjach, kiedy nie ma możliwości wykonania protezy stałej? Przyczyn może być wiele: nieodpowiednie rozmieszczenie braków zębowych, zbyt mała ilość zębów, zbyt mała ilość kości do wprowadzenia implantu, zaniki podłoża kostnego, choroby ogólnoustrojowe a także względy ekonomiczne.

W większości przypadków u pacjentów, u których istnieją wskazania do wykonania protezy ruchomej (a ta w odróżnieniu od stałej utrzymuje się na zębach własnych dzięki rozmaitym elementom zakotwiczającym i może być przez pacjenta „ zdejmowana” i „zakładana”), możemy zrezygnować z mało estetycznych klamer, „haczyków” czy elementów stanowiących podparcia. Elementy klamrowe mogą zostać zastąpione przez bezklamrowe elementy utrzymujące. Są to rozmaite zatrzaski, zasuwy, elementy kulkowe, które są niezauważalne i zaprojektowane w sposób niewidoczny dla otoczenia. Popularnie nazywane protezami „bez klamer”, lub „ na zatrzaskach”. Profesjonalna nazwa to „prace protetyczne z wykorzystaniem precyzyjnych elementów retencyjnych, zakotwiczających”.

Zalety protez stomatologicznych

Tego typu protezy mają wiele zalet. Dla pacjenta niewątpliwie główną zaletą będzie wysoka estetyka wykonania protezy w sposób niewidoczny dla otoczenia. Inną wielką zaleta takich protez jest ich biomechanika i bardzo dobre utrzymanie na podłożu., co eliminuje stres związany z ryzykiem utraty kontaktu protezy z podłożem ( „wypadanie protezy”). Komfortowe użytkowanie przyczyniło się do dużej popularności tego typu uzupełnień w krajach takich jak np. Niemcy, gdzie aspekt „praktyczności rozwiązań ” ma szczególne znaczenie. Protezy na zatrzaskach czy zasuwach mają łatwy „tor wprowadzania”, co oznacza w praktyce, że pacjent nie musi trudzić się aby założyć i zdjąć protezę, co często ma miejsce w przypadku protez klamrowych o trudnej „drodze wprowadzania”. Dzięki precyzyjnemu frezowaniu elementów metalowych proteza wprowadzana jest zawsze jednoznacznie i nie wymaga „mozolnych” czynności przy wprowadzaniu i zdejmowaniu z podłoża.

W jaki sposób proteza utrzymuje się na podłożu? Precyzyjne elementy zakotwiczające są „ukryte”. Prace tego typu są wykonywane razem ze specjalnie zaprojektowanymi koronami protetycznymi, z którymi tworzą całość. Pacjent oczywiście sam, bez pomocy lekarza zdejmuje protezę do zabiegów higienicznych. Z reguły nie ma konieczności zdejmowania protez na noc, co również zwiększa komfort związany z ich użytkowaniem. Względy ekonomiczne również są ważne. Opisane wyżej uzupełnienia w porównaniu do rozwiązań implantoprotetycznych ( korony, mosty na implantach) są dużo tańsze przy zachowaniu wysokiej estetyki, korzystnej biomechaniki i dużego komfortu użytkowania.

Warto zawsze zapytać lekarza o możliwości jakimi dysponuje współczesna protetyka w przywracaniu pełnych łuków zębowych. Rzadko bowiem zdarza się sytuacja, kiedy jesteśmy „skazani” na jedno rozwiązanie naszego problemu protetycznego.

Edyta Gotkiewicz-Cichoń
Specjalista Protetyki Stomatologicznej
Specjalistyczne Centrum Stomatologii „Zarzecze” Kraków

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Niski Testosteron: czy można go zwiększyć dietą?
Niedobór Witaminy B12: objawy i konsekwencje
Koktajle Oczyszczające: wybierz idealne dla siebie
Przegląd Zębów: dbaj o zęby regularnie
Sposoby Na Kaca: dowiedz się jak go uniknąć
Podróże: jak je odbywać niskim kosztem?