O czym świadczy kolor oczu?

O czym świadczy kolor oczu?

Na podstawie wielu badań i obserwacji, lekarzom udało się stwierdzić, iż kolor i faktura oka ludzkiego to nie przypadek. Oczywiście, powszechnie wiadomo, że zabarwienie tęczówki to sprawa genetyczna, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że za przekazywanym przez rodziców kolorem oczu kryje się jeszcze mnóstwo informacji o zdrowiu i psychice człowieka. Naukowcy zauważyli bowiem, że osoby o danym zabarwieniu tęczówki wykazują podobne cechy charakteru, a nawet są narażone na te same dolegliwości zdrowotne. Co więc można wyczytać z konkretnego koloru oczu?

Oczy niebieskie

Szacuje się, że u człowieka pojawiły się około 10 000 lat temu, w wyniku mutacji genów podczas przystosowywania się do zimniejszego klimatu. Dziś są jednym z najpopularniejszych zabarwień oka. Obficie występują u mieszkańców krajów europejskich oraz tam, gdzie ludność europejska najczęściej emigruje, czyli w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Jednak zdecydowanie największy odsetek ludzi o oczach niebieskich można spotkać w Finlandii i na Litwie. Szacuje się, że oczy od błękitnych po szmaragdowe ma ok. 8% populacji ludzkiej.

Osoba z niebieskimi oczami traktowana jest jako pokojowo nastawiona do świata i sentymentalna. Jest również uczuciowa, przez co często ulega emocjom. Cechuje ją także spora dawka empatii i wrażliwości oraz związana z tym gotowość do niesienia pomocy innym. Potrafi być też bardzo niezdecydowana. Łatwo ulega irytacji w momentach, kiedy kwestionuje się jej wybory lub zdanie.

Niebieskookie osoby są często narażone na bezsenność, problemy gastryczne oraz choroby układu moczowego.

Oczy zielone

Najrzadziej spotykany kolor oczu na świecie. Szacuje się, że zielone oczy ma zaledwie 4% ludzkości. Zielonookie osoby spotka się najczęściej w Irlandii i Europie Północnej, gdzie ta barwa tęczówki jest raczej powszechna. Z zielenią oczu często współwystępuje ksztanowy lub rudy odcień włosów, choć nie jest to regułą, zwłaszcza w Polsce.

Osoby z zielonymi tęczówkami uważane są za najinteligentniejsze, najbardziej nietuzinkowe i tajemnicze. Cechują się wielką wiernością i oddaniem – uznawane są za wspaniałych przyjaciół na całe życie. Potrafią realnie oceniać swoje możliwości, ale nie brakuje im też zdrowej dawki szaleństwa i wyobraźni. Zielonookie osoby, choć na pierwszy rzut oka nie wyglądają na otwarte i łatwo przystępne, budzą w innych szacunek i sympatię.

Osoby o tym kolorze oczu powinny uważać na potencjalnie grożące im choroby nerek i całego układu moczowo-płciowego. Zielonoocy często też są wrażliwi na zmiany pogody i ciśnienia atmosferycznego.

Oczy brązowe

Do posiadaczy tego koloru zalicza się szerokie spektrum tęczówek – od czarnych i ciemno-brązowych, przez piwne i orzechowe, aż do bursztynowych z odcieniem miedzi. Ciemno – brązowe oczy najczęściej spotykane są u mieszkańców Afryki i Azji. Ich pozostałe odmiany często występują w Stanach Zjednoczonych i Europie. Uważa się, że oczy o brązowawym zabarwieniu są najbardziej rozpowszechnione i dominujące na świecie.

Brązowoocy to wielkie indywidualności o silnym charakterze. Nie lubią podporządkowywać swojego życia innym, trzymają się swoich zasad i wytyczonej przez siebie drogi. Są również uczciwi i sympatyczni. Jeśli chcą, potrafią też być wielce ujmujący i kochani przez innych, jednak w sprawach uczuciowych i intymnych bywają bardzo nieśmiali.
Osoby z brązowymi oczami powinny uważać na dietę, gdyż są narażone przede wszystkim na choroby ze strony układu pokarmowego.

Oczy szare

Choć szary odcień tęczówki sprawia wrażenie ciemniejszego niż niebieski, w rzeczywistości, jest to najjaśniejsza barwa oka znana u człowieka. Szary kolor oczu powoduje bardzo mała ilość występującego w tęczówce pigmentu. Jedną z odmian szarości tęczówki jest albinizm, czyli zupełny brak pigmentu w zabarwieniu skóry i oka.

Osoby z tym kolorem oczu są bardzo kochliwe i emocjonalne. Wiele też wymagają od siebie i innych, co przekłada się na ich wielkie zamiłowanie do pracy, przez co mogą mieć tendencję do popadania w pracoholizm. Jeśli w ich życiu brak nowych wrażeń, szybko ulegają znudzeniu i zniechęceniu. Paradoksalnie, lubią przebywać jedynie w swoim towarzystwie – z natury są raczej samotnikami.

Oczy o różnych barwach

W przyrodzie występują również osoby o różnym kolorze oczu lub o dwubarwnym zabarwieniu tylko jednego z nich. Takie zjawisko lekarze nazywają z łaciny heterochromią oczu, czyli po prostu różnie zabarwionymi tęczówkami. Heterochromia spowodowana jest zaburzeniem w rozwoju tęczówek, polegającym na nierównomiernym rozmieszeniu w ich obrębie barwnika. Osoby z heterochromią są spotykane jeszcze rzadziej niż zielonoocy. To charakterystyczne zabarwienie oczu występuje bowiem u zaledwie 1% ludzkości. Z tego względu, osoby z heterochromią uznawane są za niezwykłe i bardzo pociągające.

Jeśli chodzi o charakter, łączą w sobie cechy utożsamiane z danym kolorem oczu, w zależności od jego występowania na tęczówce. Zwykło się jednak mówić, iż osoby te są tak nietuzinkowe, że jeden kolor oczu nie byłby w stanie oddać ich niezwykłej osobowości.

Różnobarwność tęczówek, to cecha charakterystyczna aktorek Kate Bosworth i Jane Seymour.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Błędy żywieniowe: czy można ich uniknąć?
Dyskopatia: innowacyjne metody kuracji
Wizyta U Dentysty: czy może być przyjemna?
Pizza W Warszawie: gdzie ją zjeść w Stolicy?
Aronia: pomoże w walce z wiosennym przesileniem
Podróże: jak je odbywać niskim kosztem?