Badanie dopplerowskie: kto i kiedy powinien je wykonać?

Badanie dopplerowskie: kto i kiedy powinien je wykonać?

Wykonywane z polecenia lekarza kardiologa, stanowi podstawę profilaktyki poważnych chorób. Dowiedz się o nim więcej z naszego artykułu.

Charakterystyka badań dopplerowskich

Badanie dopplerowskie należy do grupy badań ultrasonograficznych. W odróżnieniu od tradycyjnego USG, ten rodzaj badania wykorzystuje efekt dźwiękowy w postaci szumu krwi przepływającej przez żyły i tętnice. Do diagnostyki wykorzystywany jest tzw. efekt Dopplera, dzięki któremu można określić długość i zmienną częstotliwość odbitej fali ultradźwiękowej, która pozwala określić kierunek i prędkość przepływu krwi przez naczynia krwionośne oraz narządy wewnętrzne.

Przebieg badania

USG Dopplera to badanie bezinwazyjne i bezbolesne, nie wymagające specjalnych przygotowań po stronie pacjenta. Na skórę pacjenta nakładany jest specjalny żel wspomagający przenikanie ultradźwięków, a następnie lekarz przesuwa głowicę ultrasonografu w badanym miejscu. Całe badanie trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilkanaście minut, w trakcie których fala ultradźwiękowa emitowana przez głowicę aparatu odbija się od płynącej krwi i wraca z powrotem do aparatu. Pomiar zmian w częstotliwości jest widoczny na monitorze urządzenia i pozwala lekarzowi ocenić, w których miejscach krew płynie szybciej lub wolniej, a także w których miejscach cofa się z powodu napotkanych przeszkód, np., zatorów lub niedrożności. Badanie dopplerowskie można wykonać między innymi w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD w Warszawie, w gabinecie wyposażonym w nowoczesny sprzęt diagnostyczny.

Wskazania do przeprowadzenia USG Dopplera

Za pomocą USG Dopplera mogą być badane naczynia krwionośne w obrębie całego ciała. Pomiar prędkości przepływu krwi w tętnicach szyjnych pozwala wykryć powstawanie zmian miażdżycowych, z kolei diagnozowanie niedrożności w tętnicach podobojczykowych, odpowiedzialnych za ukrwienie rąk, pomaga w leczeniu objawów takich jak drętwienie dłoni. Badanie dopplerowskie narządów wewnętrznych, między innymi wątroby, śledziony, trzustki i nerek, pozwala wykryć ich niedokrwienie, stany zapalne oraz uszkodzenia, a w przypadku narządów płciowych  jest niezastąpione w diagnozowaniu przyczyn zaburzeń wzwodu u mężczyzn oraz żylaków powrózka nasiennego, odpowiadających często za niepłodność. Za pomocą USG bada się także stan zastawek oraz przepływ krwi w nogach, szukając niedrożności odpowiedzialnych za niedokrwienie stóp i powstawanie żylaków. W połączeniu z echo serca badanie to pozwala na wczesne wykrywanie wad zastawkowych.

O przeprowadzeniu USG Dopplera zawsze decyduje lekarz, jednak najczęściej jest ono wykonywane przy zaburzeniach krążenia oraz objawach neurologicznych, których występowanie może być powodowane niedokrwieniem. Wskazaniem do jego przeprowadzenia są także podejrzenia występowania tętniaków aorty lub tętnicy brzusznej, a także przetok naczyniowych. Ze względu na silne ukrwienie guzów, USG Dopplera bywa wykorzystywane do diagnozowania zmian nowotworowych.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kreatynina: dlaczego jest ważna?
Trudne Zawody: Jakie profesje wywołują depresję?
Weganizm Dla Początkujących: Od czego zacząć
Zdrowy Styl życia: czy się opłaca?
Patyczki Do Uszu: czy warto ich używać?
Wampir Energetyczny: jak sobie z nim radzić?