Jak interpretować lipidogram?

Jak interpretować lipidogram?

Dlaczego powinnaś wykonać lipidogram? Być może już dziś powinnaś postawić na aktywność i zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Co to jest lipidogram i jak go możesz wykonać?

Lipidogram to badanie, które dostarczy Ci informacji o stężeniu poszczególnych frakcji lipidowych w osoczu krwi żylnej w kontekście cholesterolu całkowitego, tzw. złego LDL, dobrego HDL oraz tłuszczów czyli trójglicerydów. Do jego przeprowadzenia potrzebna jest tylko próbka krwi z żyły. Badanie najlepiej wykonać po upływie minimum 8 godzin od ostatniego posiłku.

Do czego potrzebny jest nam cholesterol?

Cholesterol pełni ważną funkcję w organizmie. Jest składnikiem m.in.: kwasów żółciowych, hormonów steroidowych oraz witamin z grupy D. Występując w tkankach nerwowych mózgu, przyczynia się do prawidłowego przewodzenia bodźców nerwowych pomiędzy komórkami.

Dlaczego LDL jest zły, a HDL dobry?

Cząstki LDL transportują nadmiar zgromadzonego w organizmie cholesterolu do komórek. W trakcie transportu część przedostaje się do tętnic, osiada na ściankach i zmniejsza przepustowość żył, utrudniając przepływ krwi. Cząstki HDL czyszczą organizm z nadmiaru cholesterolu, usuwając go do wątroby.

Jak wyglądają normy ?

Jeśli nie chorujesz na cukrzycę, to prawidłowy wynik cholesterolu całkowitego nie powinien przekraczać normy 190 mg/dl. W przypadku cząstek LDL powinnaś mieć ich poniżej 115mg/dl, a HDL powyżej 46mg/dl. Poziom trójglicerydów nie powinien z kolei przekraczać 150mg/dl (1).

A co, jeśli wyniki są inne?

Podwyższony wynik cholesterolu całkowitego może świadczyć o niewydolności nerek, niedoczynności tarczycy lub cukrzycy. Ponadto musisz liczyć się z ryzykiem rozwoju chorób sercowo-wieńcowych. Naturalnie, im wyższy wynik, tym i większe ryzyko.

Nadmiar cząstek LDL, zwanych popularnie „złym” cholesterolem, to przyczyna bardzo wielu chorób serca, jak choćby miażdżycy czy choroby wieńcowej. W każdej chwili może grozić Ci też zawał lub udar mózgu. To samo dotyczy trójglicerydów. Ich ponadnormatywność niesie ryzyko niebezpiecznej choroby wieńcowej. Tego samego możesz się spodziewać po zaniżonej ilości cząstek HDL. W ich przypadku – im więcej, tym lepiej.

Wnioski

Wyniki odbiegające od normy powinny skłonić Cię do kontaktu z lekarzem. Niezależnie od przepisanych środków farmakologicznych, postaraj się żyć aktywniej. Nie musisz od razu wylewać „siódmych potów” na siłowni. Wystarczy gimnastyka, jazda na rowerze czy nawet spacery z kijkami. Zwiększony ruch sprawi, że Twój organizm zacznie syntetyzować więcej „dobrego” cholesterolu (HDL), a tym samym niwelować skutki cholesterolu „złego” (LDL). Ponadto, płynąca szybciej, dzięki ruchowi, krew lepiej poradzi sobie z usuwaniem złogów płytek miażdżycowych. Nie zapominaj też o odpowiedniej diecie.

________________
1. Normy podane wg wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, źródło: Czwarta Wspólna Grupa Robocza Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i innych towarzystw do spraw prewencji chorób sercowo-naczyniowych w praktyce klinicznej, Europejskie wytyczne dotyczące prewencji chorób sercowo-naczyniowych w praktyce klinicznej – wersja skrócona [w:] Kardiologia Polska 2008; 66: 4 (supl. 1)
2. Muller Sven-David, Raschke Katrin, Cholesterol pod kontrolą, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2011.
3. Kunachowicz H, Nadolska I, Przygoda B, Liczymy cholesterol w diecie, PZWL, 2008.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Porady Medyczne W Sieci: czy warto googlować choroby?
Code Of Me: weź udział w badaniach
Asertywność: trudna ale ważna umiejętność
Szpilki: wybierz je mądrze
Usuwanie Kamienia Nazębnego: pozwala na uniknięcie rozwijania się chorób
Smartwatch: poznaj hybrydowy model Skagen Connected