Zdrowy uśmiech – czyli nasza wizytówka

Zdrowy uśmiech – czyli nasza wizytówka

Zadbane, białe zęby to nasza wizytówka, ale również gwarancja dobrego samopoczucia. Co zrobić, aby owa wizytówka wyglądała jak najlepiej? Należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa, zainwestować w dobrą szczoteczkę, pastę oraz dodatkowe środki do czyszczenia zębów i jamy ustnej, a przede wszystkim opanować know-how codziennej pielęgnacji.

Opanuj technikę

Piosenkę o szczoteczce, która powinna się kręcić w kółeczko, zna chyba każdy. Techniki szczotkowania zakładają jednak znacznie więcej – warto skonsultować je ze stomatologiem lub higienistką stomatologiczną. Najważniejsza w czyszczeniu zębów jest dokładność, skrupulatność i… liczby. Zęby powinno się myć dwa razy dziennie (rano i wieczorem), każdorazowo przez 3 minuty. Aby wszystkie zęby były jednakowo wyszczotkowane, warto przyjąć odpowiednią kolejność mycia i każdorazowo się jej trzymać. W metodach okrężnych należy liczyć do pięciu (przy każdej partii zębów), a metodach wibracyjnych – do dziesięciu.

Wybierz dobrą szczoteczkę

Podstawowe akcesoria służące nam do dbania o czystość jamy ustnej to oczywiście szczoteczka do zębów, nić dentystyczna i pasta. Odpowiednia szczoteczka to ta, która złożona jest z włókien o różnych długościach i różnym ułożeniu – taka konstrukcja pozwala na dotarcie do różnych zakamarków i przestrzeni międzyzębowych. W zależności od wrażliwości dziąseł możemy wybrać szczoteczkę o jednym z trzech poziomów twardości włosia: miękką, średnią lub twardą (im bardziej wrażliwe dziąsła i zęby, tym bardziej miękkie powinny być włókna szczoteczki). Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe gumowe wypustki na główce szczoteczki – podczas gdy włosie będzie czyściło zęby, druga strona usunie bakterie z bocznych ścian jamy ustnej. Nić dentystyczna to produkt niezbędny, by usunąć z ciasnych przestrzeni między zębami resztki pokarmów i gromadzącą się tam płytkę nazębną.

Postaw na sprawdzoną pastę

Dobra pasta do zębów zawiera związki fluoru zapobiegające próchnicy, środki ścieralne (m.in. krzemionkę, węglan wapnia, hydroksyapatyt) decydujące o właściwościach czyszczących oraz środki pieniące, które umożliwiają równomierne rozprowadzenie pasty w jamie ustnej. Dodatkowe składniki pasty mają zapewnić jej odpowiednią konsystencję (środki formujące) i trwałość (środki koncerwujące i przeciwutleniające), a także poprawić jej smak i zapach. Warto również zainteresować się środkami wybielającymi. Pasta wybielająca ma za zadanie zapewnić zębom lśniącą biel bez przebarwień, np. Colgate Max White wzmacnia szkliwo i zapobiega żółknięciu i powstawaniu plam na zębach, a różne rodzaje Colgate Max White One mają udowodnioną klinicznie skuteczność w tym aspekcie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Risotto: prostsze niż myślisz
Opalanie W Solarium: czy jest bezpieczne?
Laserowe Depilowanie Owłosienia: podstawowe informacje
Rozstępy: skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
Powiększone Węzły Chłonne: Czy są niebezpieczne?
Błędy Podczas Opalania: czego nie robić?