Wątroba kontra tłuszcze: czy można pokonać stłuszczenie wątroby?

Wątroba kontra tłuszcze: czy można pokonać stłuszczenie wątroby?

Zanim zaczniemy analizować to, w jaki sposób tłuszcze wpływają na wątrobę, sprawdźmy, kto na takie problemy jest najmocniej narażony.

Dlaczego tłuszcze odkładają się w wątrobie?

Błędem jest zakładanie, że stłuszczenie wątroby to przypadłość atakująca tylko ludzi otyłych lub zbyt często pijących alkohol. Są oni wprawdzie wyjątkowo narażeni na tę dolegliwość, jednak nieprawidłowe magazynowanie tłuszczów przez wątrobę jest też częstym spotykane wśród osób mających problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu oraz chorujących na cukrzycę. Nadciśnienie oraz długie przyjmowanie niektórych leków (np. hormonalnych) to kolejne czynniki mogące sprawić, iż tłuszcze zaczną się odkładać w komórkach wątroby.

Stłuszczenie wątroby: dlaczego jest tak wielkim problemem?

Tłuszcze, a raczej ich nadmiar, stanowią dla naszej wątroby wielkie zagrożenie. Wprawdzie samo stłuszczenie wątroby nie jest traktowane jako poważny problem zdrowotny, jednak komplikacje związane z tym schorzeniem mogą okazać się niebezpieczne. Uciążliwe są też te dolegliwości, które towarzyszą stłuszczeniu. Gdy wątroba zaczyna borykać się z takim problemem, my zaczynamy odczuwać takie niedogodności, jak trudności z zasypianiem oraz ogólne zmęczenie. Im więcej tłuszczu odkłada się w komórkach wątroby – tym słabsza nasza forma.

Czy można „odchudzić” wątrobę?

Czy „odchudzenie” wątroby jest możliwe? Jeśli w porę rozpoczniemy walkę z tym problemem i konsekwentnie będziemy wspierać swą wątrobę, mamy bardzo dużą szansę na pokonanie tego problemu. Z pomocą przychodzi nam tu współczesna medycyna, dzięki której w walce o przywrócenie wątrobie dobrej formy możemy korzystać ze wsparcia coraz skuteczniejszych leków oraz suplementów diety. Stłuszczenie wątroby pomagają pokonać roślinne produkty lecznicze o wysokiej zawartości fosfolipidów (m.in. Essentiale), co sprzyja regeneracji wątroby. Ważne jest również unikanie tych czynników, które doprowadziły do rozwoju choroby lub też leczenie tych zaburzeń, wskutek których wątroba została narażona na poważne problemy z tłuszczami.

Chcesz uniknąć takich problemów? Zobacz, co możesz zrobić!

Równie ważne jak leczenie stłuszczenia wątroby jest otoczenie jej w porę odpowiednią ochroną. Co robić, by tłuszcze nie zaczęły się odkładać w komórkach tego narządu? W przypadku osób borykających się ze stłuszczeniem wątroby ze względu na zbyt częste sięganie po alkohol recepta jest prosta – abstynencja. W przypadku gdy za problemy z wątrobą odpowiedzialne są inne choroby metaboliczne, niezbędne staje się ich leczenie oraz zmienienie nawyków żywieniowych. Diety odchudzające lub menu, które będzie dla naszej wątroby mniejszym wyzwaniem, stają się w takich sytuacjach podstawą terapii.

Stłuszczenie wątroby to choroba, którą można wyleczyć. Warunkiem jest tu jednak wczesne postawienie diagnozy oraz konsekwencja w leczeniu. Zmiana diety, unikanie alkoholu oraz wykonywanie systematycznych badań stają się podstawą dla każdego, kto chce uniknąć dalszych problemów związanych z pracą tego ważnego narządu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Biologia: przedmiot ważniejszy niż myślisz
Wina: na co zwrócić uwagę przy wyborze
Protezy Na Zatrzaskach: nowoczesna stomatologia
Opuchnięte Oczy: jak temu zaradzić?
Przyczyny Poronienia: jakie badania zrobić?