Uśmiech, nasz wybawca

Uśmiech, nasz wybawca

Niektórzy twierdzą, że piękni ludzie mają w życiu prościej. Łatwiej jest im dostać pracę, nawiązać korzystne relacje i uniknąć wypisania mandatu. Czymże jednak jest ich uroda wobec nieschodzącego z twarzy uśmiechu? To tak naprawdę on przybliża nas do sukcesu i lepszego życia, bez względu na to czy jesteśmy niscy, wysocy, szczupli czy z nadwagą, piękni czy tylko przeciętni. Uśmiech niejednokrotnie otwiera nam przeróżne drzwi niedostępne dla ponuraków.

Siła uśmiechu

Uśmiech jest bardzo istotnym elementem komunikacji niewerbalnej. To na nim, w dużej mierze, budujemy pierwsze wrażenie co do nowo poznanych osób oraz swój własny wizerunek. Poza tym, że szczery uśmiech jest najłatwiejszym do odczytania i przekazania wyrazem sympatii, oznacza także otwartość i życzliwość, pozwala przełamywać bariery, wzbudzać zaufanie, świadczy o pewności siebie i pozytywnym nastawieniu. Stanowi również uniwersalny znak informujący innych o naszym pokojowym nastawieniu. W określonym kontekście sytuacyjnym staje się także wyrazem zainteresowania konkretną osobą, a nawet zachętą do nawiązania kontaktu werbalnego i rozpoczęcia znajomości.

Częste uśmiechanie się ma także realny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Z jednej strony uśmiech sygnalizuje bowiem nasz dobry humor, ale sam również napędza pozytywne emocje. Minuta nieprzerwanego śmiechu daje nam kolejnych 45 sekund rozluźnienia mięśni oraz zdrową dawkę endorfin, czyli hormonów szczęścia. Za każdym razem, gdy w akcie uśmiechu wprawiane są w ruch mięśnie jarzmowe większe, a więc boczne mięśnie twarzy odpowiedzialne za unoszenie się kącików ust, do naszego mózgu trafia sygnał uruchamiający w nim produkcję endorfin. Co ciekawe, sygnał ten jest przesyłany także wtedy, gdy uśmiechamy się sztucznie – wystarczy więc, że uniesiemy wspomniane mięśnie boczne. Kilka minut takiej gimnastyki twarzy powinno choć odrobinę poprawić nam nastrój w pochmurny i niezachęcający dzień.

Uśmiech prawdę Ci powie?

Szczery uśmiech to uśmiech angażujący wszystkie mięśnie twarzy. Rozpoznamy go, gdy wraz z ustami będą śmiały się także czyjeś oczy – mięśnie wokół nich będą wtedy zmarszczone, pojawią się tzw. kurze łapki. Nutką fałszu podszyty jest także uśmiech niepełny, angażujący tylko jeden kącik ust. Wyraża on zwykle ironię lub sarkazm.

Pamiętajmy też o tym, że nie zawsze nasz uśmiech będzie odczytywany jednakowo. Bywa, że osoby nieustannie uśmiechnięte szufladkowane są jako jednostki nie tylko bezkonfliktowe, ale przede wszystkim uległe, które łatwo jest sobie podporządkować.

Warto więc pogłębiać zagadnienia komunikacji niewerbalnej, która wszak obejmuje w dużym stopniu zachowania przez nas nieuświadomione. Uświadomienie sobie własnych nawyków oraz ich znaczeń z pewnością pozwoli nam przejąć nad nimi kontrolę, gdy będzie to konieczne. W kontaktach międzyludzkich bierzmy też pod uwagę różnice kulturowe. Nie w każdym miejscu na świecie uśmiech jest tak samo dobrze widziany i identycznie odbierany. Japończycy, na przykład, nie są skorzy do okazywania emocji, a uśmiechem często jedynie maskują wstyd czy zakłopotanie.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Grzybobranie: zasady
Perfumy Euphoria: nowość od od Calvina Kleina
Niepłodność: czy właściwa dieta może pomóc?
Nerwica: rodzaje, objawy i leczenie
Cytologia: warto się badać
Liposukcja Pal: na czym polega?