Przyczyny zaburzenia erekcji

Przyczyny zaburzenia erekcji

Na świecie całkowita liczba mężczyzn mających zaburzenia erekcji wynosi około 150 milionów. W Polsce jest to około 3,5 miliona panów, jednak tylko około 240 tysięcy z nich podejmuje leczenie.

Przyczyną niechęci do udania się do lekarza i zbadania problemu zaburzeń wzwodu jest wstyd przed przyznaniem do niestawania na wysokości zadania w sprawach łóżkowych, jak często mężczyźni postrzegają tę kwestię. Najczęściej do wykrycia zaburzenia erekcji dochodzi przez lekarzy różnych specjalizacji przy okazji leczenia innych chorób, kiedy mężczyźni wymieniają tę przypadłość jako jeden z objawów. Co miesiąc notuje się około 262 tysiące takich przypadków w naszym kraju.

Czym jest zaburzenie erekcji?

Zaburzenia erekcji, inaczej zwane ED, od angielskiego erectile dysfunction, to stała bądź nawracająca niemożność uzyskania pełnej erekcji bądź utrzymania jej na tyle długo, aby mógł odbyć się stosunek seksualny. Zaburzenia wzwodu stwierdza się, gdy w 75 procentach podejmowanych prób mężczyzna ma problemy z erekcją i ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas. Erekcja występuje wtedy, kiedy pojawia się odpowiedni bodziec, w postaci doznania dotykowego, słuchowego czy wzrokowego, wyobrażeń o treści erotycznej lub świadomości zbliżającego się kontaktu seksualnego. Ośrodek erekcji znajduje się w rdzeniu kręgowym i jego pobudzenie powoduje rozszerzenie tętnic, wypełnienia się krwią ciała jamistego prącia i w rezultacie erekcję. Zaburzenie erekcji to nie to samo co naturalne osłabienie męskiej seksualności pojawiające się z wiekiem. Mężczyźni po 60. roku życia mogą mieć rzadziej erekcję i problem z osiąganiem orgazmu, ale nie oznacza to, że mają problemy zdrowotne na tle seksualnym – to normalna kolej rzeczy.

Powody występowania zaburzenia erekcji

Przyczyny zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn lub tych w wieku średnim mogą być wywołane czynnikami fizycznymi, psychicznymi lub objawem choroby albo być wynikiem nieodpowiedniego trybu życia. Wśród czynników fizycznych, organicznych wymienić można nieprawidłowości i uszkodzenia naczyń i ciał jamistych prącia, a także reperkusje zabiegów chirurgicznych na gruczole krokowym. Niektóre zaburzenia hormonalne oraz neurologiczne, np. związane z urazami kręgosłupa, także mogą objawiać się zaburzeniem wzwodu.  Niedobór testosteronu jako przyczyna problemu z erekcją dotyczy zaledwie od 5% do 10% panów i zazwyczaj są to osoby starsze, w okresie andropauzy. Problemy z erekcją mogą mieć mężczyźni ciepiący na częste infekcje układu moczowego, a chwilowa niedyspozycja może wynikać też ze zwykłego przeziębienia czy grypy.

Najczęstszą przyczyną kłopotów z erekcją są choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze. Powodują one zmiany w naczyniach krwionośnych. Także cukrzyca niezwykle często powoduje zaburzenia erekcji – szacuje się, że 15% chorych w wieku 30 lat, 60% chorych w wieku 60 lat i aż 90% mężczyzn po 70. roku życia chorujących na cukrzycę cierpi także zaburzenia erekcji. Do innych chorób objawiających się zaburzeniem wzwodu należą stwardnienie rozsiane oraz liczne choroby nerek i serca, niewydolność wątroby. Od 40% do 80% mężczyzn z chorobą wieńcową zauważa występowanie ED o rożnym nasileniu oraz 15% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Zażywanie leków przy chorobach serca, nadciśnieniu tętniczym, antydepresantów czy diuretyków jako skutek uboczny wywołać może zaburzenia wzwodu.

Ponadto, ryzyko problemów seksualnych zwiększa prowadzenie niezdrowego trybu życia, to znaczy palenie papierów, nadużywanie alkoholu czy zażywanie narkotyków. Nie można zapomnieć o psychice – bardzo często okazuje się, że problem ze wzwodem zaczyna się w głowie. Panowie cierpiący na niską samooceną, z przykrymi doświadczeniami z przeszłości takimi jak np. zdrada, skarżący się na niewłaściwe reakcje ze strony partnerki, posiadający kompleks małego członka, poddawani rygoryzmowi seksualnemu i wychowawczemu, będący mocno religijni, cierpiący na fobie, depresje, cechujący się negatywnymi fantazjami erotycznymi czy preferencjami dewiacyjnymi mogą wykształcić u siebie ED.

Leczenie ED

By skutecznie leczyć zaburzenia wzwodu, trzeba dobrze rozpoznać jego przyczyny. Zależnie od nich stosuje się psychoterapię, techniki relaksacyjne, hipnozę, metody treningowe wraz z partnerką, stymulację penisa, ćwiczenia mięśni Kegla lub leki na erekcję, leki przeciwlękowe czy iniekcje w ciała jamiste członka. Jeśli niemożność erekcyjna wynika z przyczyn organicznych można stosować fizykoterapię, zabiegi operacyjne, protezowanie członka czy leki doustne na zaburzenia erekcji. Leki (np. http://www.maxigrago.pl/) są dostępne w aptece bez recepty lub na receptę. Warto w każdym przypadku przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Najważniejsze jest, aby zauważyć problem i udać się po pomoc specjalisty, a także by szczerze rozmawiać o swoich lękach i potrzebach z partnerką.
 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Zgodne Pary: jak stworzyć szczęśliwy związek?
Terapia Par: czy warto z niej skorzystać?
Konflikty W Związku: jak je rozwiązywać?
Spokojny Sen Z Partnerem: jak wyspać się dzieląc łóżko?
Aseksualizm: czyli całkowity brak popędu płciowego
Impotencja: diagnoza i leczenie