Krążki dopochwowe – rewolucyjna metoda antykoncepcji

Krążki dopochwowe – rewolucyjna metoda antykoncepcji

Krążki dopochwowe sa coraz popularniejsza metodą antykoncepcji. Dowiedz się, czy i dlaczego warto ją wypróbować.

Co to jest krążek antykoncepcyjny i jak działa?

Krążki antykoncepcyjne to niewielkie elastyczne krążki o średnicy 5 cm i grubości 4 mm, które wykonane są z octanu winylu, nietoksycznego i antyalergicznego materiału. Nasączone są hormonami (estrogen i progestagen), które stopniowo uwalniane są do organizmu i utrzymują odpowiednie stężenie przez ok. 35 dni, zapobiegając niechcianej ciąży. Krążek umieszcza się w pochwie na trzy tygodnie, pierwszego dnia cyklu, tak by miał on kontakt z błoną śluzową. Po upływie tego czasu krążek wyciąga się na kolejne siedem dni, by mogło dojść do krwawienia. Antykoncepcyjne działanie polega na zmianie środowiska macicy, zatrzymaniu rozwoju pęcherzyka Graafa oraz zagęszczeniu śluzu, uniemożliwiając przeniknięcie plemników do komórki jajowej, a tym samym zajście w ciążę.

Kto może stosować krążki dopochwowe?

Ta metoda antykoncepcji polecana jest kobietom między osiemnastym a czterdziestym rokiem życia. Stworzona została z myślą o kobietach, dla których inne metody antykoncepcji hormonalnej są niewygodne, np. mają problem z regularnym przyjmowaniem tabletek lub odklejającymi się plastrami antykoncepcyjnymi. Metoda ta jest szczególnie polecana młodym i aktywnym seksualnie kobietom, które nie chcą być uwiązane codziennym myśleniem o antykoncepcji. Krążków antykoncepcyjnych nie poleca się paniom, które mają nieprawidłowo zbudowaną pochwę, a także chorującym na nadciśnienie tętnicze, zakrzepowe zapalenie żył, zaburzenia sercowo-naczyniowe czy choroby wątroby. Chcąc stosować tę metodę antykoncepcji, należy udać się do lekarza ginekologa, który na podstawie badania i wywiadu przepisze receptę na krążek.

Zalety stosowania krążków antykoncepcyjnych

Do zalet tej metody zapobiegania ciąży zalicza się przede wszystkim:

  • wysoką skuteczność,
  • wygodę i łatwość stosowania,
  • brak wpływu na jakość stosunku,
  • brak ingerencji w poziom libido,
  • brak wpływu na przyrost masy ciała,
  • odwracalność – powrót do płodności następuje po wyciągnięciu krążka, choć zdarza się, że pierwsze cykle bywają bezowulacyjne.

Krążki posiadają także korzyści pozaantykoncepcyjne, takie jak regulacja cyklu menstruacyjnego, zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zmniejszenie bólu owulacyjnego czy rzadsze występowanie niezłośliwych chorób sutka. Jeśli zainteresowała Cię ta metoda antykoncepcji, porozmawiaj ze swoim ginekologiem na temat zmiany sposobu zapobiegania ciąży, wybierz rewolucyjne krążki dopochwowe i dołącz do dwóch miliony kobiet na całym świecie!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Zdrowie I Libido: zadbaj o obydwa
Antykoncepcja Hormonalna: od jakiej zacząć?
Rutyna W Związku: jak ją przełamać?
Terapia Par: czy warto z niej skorzystać?
Zaburzenia Erekcji: przyczyny i leczenie
Aseksualizm: czyli całkowity brak popędu płciowego