Początki końca. Co wskazuje na to, że nasz związek nie przetrwa?

Początki końca. Co wskazuje na to, że nasz związek nie przetrwa?

Niestety nie zawsze tak jest. Czasem problemy nieuchronnie ciągną nas w stronę końca. Dopóki obie strony związku są tak samo zaangażowane w wyjaśnianie sporów i rozwiązywanie problemów, z każdej kłótni czy kryzysu da się wybrnąć. Ale co decyduje o tym, że niegdyś kochający się na zabój ludzie, zwyczajnie pozwalają umrzeć swojej miłości?

Powody końca związku

Powodów jest oczywiście wiele i w każdym pojedynczym przypadku na rozstanie składa się więcej, niż jeden czynnik. Co ciekawe, zdrada bardzo często nie jest wcale początkiem końca, a jedynie konsekwencją tego, że w związku od dłuższego czasu dzieje się źle. Nie stanowi więc istoty problemu. To raczej tylko dowód, że dotychczasowe problemy zaczęły nas przerastać. Zanim znajdziemy ukojenie w ramionach kogoś innego, we wzajemnych relacjach ma miejsce szereg zmian, które stopniowo osłabiają i niszczą uczucie.

Na co zwrócić uwagę?

Zaczyna się od tego, że coraz rzadziej obdarzamy drugą osobę pozytywnymi uczuciami i myślami. Powoli przestaje nam zależeć i zapominamy o drobnych gestach, którymi niegdyś sprawialiśmy sobie nawzajem przyjemność. Coraz mniej rzeczy robimy wspólnie. Nie mamy ochoty na seks z partnerem. Niestety, w momencie, w którym przestajemy dbać o to, co dobre, do głosu dochodzą negatywne odczucia. Sympatia i szacunek zostają wyparte przez pretensje, wypominanie sobie nieistotnych potknięć oraz szukanie dziury w całym. Z tych postaw rodzą się kłótnie, oskarżenia, cynizm. Przestajemy patrzeć na swój związek sentymentalnym, czułym spojrzeniem. Zamiast pamiętać o pozytywnych doświadczeniach i miłych chwilach, wywlekamy na wierzch stare i nic nieznaczące potknięcia partnera.

Po jakimś czasie nie zależy nam już na tym, aby rozwiązać toczące się spory. Przechodzimy nad nimi do porządku dziennego i pojawia się obojętność. O ile etap kłótni i wzajemnych oskarżeń daje jeszcze szansę na naprawę relacji (kłócimy się, bo wciąż nam zależy), o tyle zobojętnienie świadczy o impasie. Brak wzajemnego wsparcia, zrozumienia i ciepła w naturalny sposób popycha nas tam, gdzie możemy na nie liczyć i rodzi pole do zdrady.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Impotencja: diagnoza i leczenie
Aseksualizm: czyli całkowity brak popędu płciowego
Terapia Par: czy warto z niej skorzystać?
Prezenty Dla Chłopaka: czym się kierować przy zakupie?
Zaburzenia Erekcji: przyczyny i leczenie
Walentynkowy Prezent: pokaż, jak kochasz