Ból podczas stosunku – skąd się bierze i jak mu zaradzić?

Ból podczas stosunku – skąd się bierze i jak mu zaradzić?

Dyspareunia to dolegliwość, która mimo że kłopotliwa, można leczyć. Podpowiadamy co konkretnie robić.

Dyspareunia – co to takiego?

Dyspareunia to rodzaj dysfunkcji seksualnej, która objawia się bólem w trakcie współżycia. Zdarza się, że ten symptom występuje również przed i po stosunku.

Problem bólu narządów płciowych jest powszechnym schorzeniem i znacznie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Jego przyczyny mogą być zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Te pierwsze są zwykle konsekwencją stanów zapalnych i infekcji w obrębie narządów, bolesnego miesiączkowania oraz braku nawilżenia i nieprawidłowości anatomicznych. Wśród psychogennych przyczyn bólu znajdują się: lęk przed stosunkiem, nadmierne poczucie wstydu/winy wynikające ze zbliżenia oraz nieprzyjemne i traumatyczne przeżycia, takie jak np. molestowanie.

W zależności od przyczyny, sposoby leczenia są różne i można je konsultować z ginekologiem lub z psychologiem. Istotne jest, aby uważnie obserwować swoje ciało, zmiany i reakcje z nim zachodzące oraz rozmawiać z partnerem. Nie można bagatelizować żadnego ze wspomnianych objawów – im wcześniej wychwyci się przyczynę dyspareunii, tym lepiej.

– Współżycie seksualne nie powinno być bolesne czy powodować dyskomfortu. Jeżeli natomiast faktycznie mamy problem i wychwyciłyśmy przyczynę, należy dążyć do jej usunięcia. Jedną z przyczyn dyspareunii jest dysfunkcja nabłonka pochwy – na skutek niedostatecznego nawilżenia śluzówki pochwy odczuwamy ból. W większości przypadków ta dysfunkcja jest uleczalna i można ją eliminować za pomocą lasera, podczas nieinwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.

Leczenie dyspareunii

Zabieg laserowy jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli przyczyną dyspareunii jest niedostateczne nawilżenie pochwy, stan zapalny czy infekcja. – Objawy można leczyć dzięki zabiegowi z użyciem lasera „Beladona” (wyłącznym dystrybutorem aparatu do zabiegu „Beladona” w Polsce jest firma Shar-Pol – przyp. red.), na który decydują się pacjentki w różnym wieku. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, stanowi doskonałą alternatywę dla środków farmakologicznych – tłumaczy Urszula Sztwiertnia.

Leczenie odbywa się przy pomocy specjalnej końcówki endowaginalnej, którą wprowadza się do wnętrza pochwy. Dzięki emisji odpowiedniej ilości energii lasera następuje poprawa elastyczności i nawilżenia pochwy, eliminacja dyspareunii i przywrócenie komfortu współżycia.

Zabieg jest nieinwazyjny (odczuwalne jest tylko ciepło), nie wymaga znieczulenia i trwa jedynie 20 minut. Nie pozostawia blizn i pozwala kobiecie wrócić do aktywności seksualnej już po 7 dniach.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: ciąża, miesiączka, cukrzyca, infekcje oraz choroby autoimmunologiczne i nowotworowe.
Kuracja powinna być wykonywana tylko w profesjonalnych gabinetach ginekologii estetycznej. Aby zachować profilaktykę należy dbać ze szczególną troską o higienę narządów płciowych.

Oprócz laseru, pomóc może także farkamoterapia, którą przepisze ginekolog. Rozwiązanie to jest szczególnie pomocne wtedy, gdy powodem bólu są różnego typu infekcje narządów płciowych.

Jeśli problem dyspareunii ma podłoże psychiczne, warto szczerze porozmawiać o tym z partnerem oraz udać się na wizytę do psychologa i, najlepiej wspólnie, do seksuologa, który pomoże rozwiązać tę kłopotliwą kwestię.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Długotrwały Związek: jak go osiągnąć?
Zdrowie I Libido: zadbaj o obydwa
Antykoncepcja Hormonalna W Pigułkach: za i przeciw jej stosowania
Bielizna Erotyczna: idealna na walentynki
Koniec Związku: jak rozpoznać, że nadchodzi?