Witaminy i minerały na poprawę nastroju

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Encyklopedia witamin i minerałów

Witaminy i minerały na poprawę nastroju

O ile zdiagnozowana depresja wymaga specjalistycznego leczenia, o tyle zapobiegać jej i innym zaburzeniom psychicznym możemy zwyczajnie – przez zdrowe odżywianie. Jakie witaminy i minerały mają korzystny wpływ na nasz stan ducha?

 

Choć dla osób cierpiących na lęki i depresje, porada dotycząca lepszego odżywiania się może brzmieć śmiesznie, warto wziąć ją sobie do serca. Pewne składniki odżywcze mają kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego. W stanie ich niedoboru jesteśmy o wiele bardziej podatni na niekorzystne zmiany w obrębie układu nerwowego.

 

Witaminy B-kompleks

Odgrywają fundamentalną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Za utrzymanie dobrego nastroju odpowiada zwłaszcza niacyna, czyli witamina B3 lub PP. Jej niedobór może powodować spowolnienie psychiczne i fizyczne, podatność na lęki oraz psychozy, zwiększony niepokój, kłopoty z pamięcią czy permanentne rozdrażnienie. W stanach obniżonego nastroju powinniśmy ponadto dostarczać sobie choliny (witaminy B6), która jest konieczna do przekształcenia tryptofanu w serotoninę – tzw. hormon szczęścia.

Niezwykle ważne w tej materii są również: witamina B1 zwana tiaminą, witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B9 (kwas foliowy), czy witamina B12 (kobalamina). Ich niedobory objawiają się wzmożoną nerwowością, ciągłym zmęczeniem i zaburzeniami pracy serca.

 

Witamina D

Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kośćca i chroni przed osteoporozą. Jej wpływ na pracę układu nerwowego jest powszechnie znany. Witamina D obniża ryzyko stanów depresyjnych i lękowych, poprawia odporność, zapobiega zmęczeniu. Jest syntetyzowana w naszym organizmie pod wpływem promieniowania słonecznego.

 

Magnez, cynk i chrom

Wszystkie te pierwiastki regulują aktywność komórek nerwowych i wzmacniają organizm. W stanach ich niedoboru narażeni jesteśmy na drażliwość i zmęczenie, a także poważne zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego.

 

Tagi (7): , , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.13/5 (21 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Witaminy i minerały na poprawę nastroju: