Cynk – mikroelement, który poprawia jakość życia

Cynk – mikroelement, który poprawia jakość życia

Cynk ma ogromny wpływ na większość funkcji życiowych. Zadbaj więc o to, by nie zabrakło go w Twojej diecie.

Wpływa niemal na wszystko

Cynk wchodzi w skład setek enzymów, w tym polimeraz DNA i RNA. Bierze ponadto udział w syntezie białek, węglowodanów i tłuszczy. Ma istotny wpływ na pracę trzustki, ponieważ warunkuje powstawanie tyroksyny oraz reguluje poziom insuliny we krwi. Pomaga też uchronić się przed zachorowaniem na cukrzycę typu II. Potrzebujemy go do syntezy witaminy A. Zwiększa wydajność organizmu i przyśpiesza jego detoksykację. Wykazano ponadto, że cynk jest silnym antyoksydantem.

Cynk a płodność

Największe zapotrzebowanie na cynk mają dorośli mężczyźni. Decyduje on w ich w przypadku o jakości spermy i odpowiedniej ruchliwości plemników oraz o sile popędu seksualnego. Dlatego powinni oni spożywać dziennie 15 mg cynku, a kobiety jedynie 12 mg. Wyjątkiem jest ciąża i okres karmienia piersią, gdzie zapotrzebowanie to wzrasta. Cynk warunkuje bowiem prawidłowy rozwój płodu.

Wygląd i samopoczucie zależą od ilości cynku w diecie

Niedobór cynku objawia się pogorszeniem wyglądu skóry i jej przydatków. Zaczynają nam wypadać włosy, łamią się paznokcie, na skórze pojawiają się przebarwienia i inne niepokojące zmiany, a rany wolniej się goją. Niedostateczna ilość tego pierwiastka w organizmie może spowodować także kłopoty ze snem oraz wpływa na pogorszenie się samopoczucia. Do tego stopnia, że jesteśmy bardziej podatni na stany depresyjne.

Pokarm bogaty w cynk – te produkty jedz często

Najlepszymi źródłami cynku w diecie są owoce morza oraz mięso. Dlatego też, na jego niedobór bywają narażeni wegetarianie. Jeśli jednak prowadzą urozmaiconą i wartościową dietę, deficyt tego mikroelementu nie powinien im zagrażać. Cynk znajduje się bowiem także w jajach, nasionach roślin strączkowych, produktach zbożowych z pełnego przemiału i w orzechach.

Uważa się, że najwięcej cynku spośród owoców morza mają ostrygi, ale znajdziemy go również w krewetkach czy w homarach. Między innymi ze względu na wysoką zawartość tego pierwiastka, owoce morza uznajemy za afrodyzjaki. Przypomnijmy – to dlatego, że cynk podwyższa libido i ma wpływ na produkcję testosteronu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Witamina B4: funkcje, skutki niedoboru i przedawkowania
Witamina B2: skutki niedoboru
Witamina B6: skutki niedoboru i nadmiaru
Witamina B7: funkcje, źródła, skutki niedoboru
Selen: jego niezwykłe funkcje
Witamina B5: skutki niedoboru i przedawkowania