Halluksy – jak zapobiegać i co robić, gdy już się pojawią?

Halluksy – jak zapobiegać i co robić, gdy już się pojawią?

Halluks, czyli inaczej paluch koślawy, to schorzenie stopy polegające na deformacji przedniej części stopy – łuk poprzeczny stopy ulega obniżeniu, a przodostopie się poszerza (powstaje płaskostopie poprzeczne).

Czym jest halluks?

Przyczyn powstawania halluksów jest wiele, a najczęstsza z nich to noszenie zbyt ciasnego obuwia, zwłaszcza na wysokim obcasie lub o wąskich noskach – kształt butów powoduje wówczas krzywe ustawienie palucha. Powszechnie uważa się, że niektórzy z nas mają genetyczne predyspozycje do tej wady, a noszenie niewłaściwego obuwia powoduje postęp jej rozwoju.

Halluks to schorzenie nie tylko powodujące nieestetyczną deformację, ale przede wszystkim bolesne i utrudniające dobór odpowiedniego obuwia dolegliwości, dlatego warto zacząć mu zapobiegać jak najwcześniej.

halluks

Jak zapobiegać halluksom?

  • unikaj noszenia bardzo wysokich obcasów – ciężar ciała przenosi się w nich na przednią część stopy, powodując jej deformację; bezpieczne są obcasy do 4 centymetrów,
  • unikaj noszenia butów ciasnych, wąskich i z wąskimi czubkami – wybieraj obuwie, w którym możesz swobodnie poruszać palcami,
  • zmieniaj obuwie w ciągu dnia – noś różne rodzaje butów,
  • uprawiaj sporty, w których stopy nie są obciążone, np. pływanie,
  • chodź boso kiedy tylko możesz,
  • unikaj noszenia płaskich klapek przez cały dzień,
  • pilnuj masy ciała – staraj się nie przybierać dużych ilości kilogramów na wadze,
  • dowiedz się, czy starsi członkowie rodziny mają halluksy – jeśli tak, szczególnie zadbaj o swoje stopy.

Co robić, gdy halluksy już się pojawią?

Najskuteczniejszą metodą leczenia palucha koślawego jest operacja. Jeśli jednak schorzenie jest w początkowym stadium, można złagodzić dolegliwości mu towarzyszące i wstrzymać jego postępowanie stosując następujące metody:

    Ćwiczenia stóp: halluksy częściej pojawiają się u osób z płaskostopiem, dlatego warto wyleczyć tę przypadłość ćwiczeniami takimi jak stawanie na piętach i palcach na przemian, chwytanie palcami stóp kawałków materiału, turlanie stopami małych piłeczek oraz inne ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp.

    Noszenie specjalnych wkładek na halluksy, ułatwiających chodzenie i zmniejszających dolegliwości. Mamy do wyboru ortezy – łagodzące ból i chroniące przed obtarciami, kliny międzypalcowe – żelowe lub wykonane z gąbki, izolujące palce, peloty – aparaty korekcyjne zakładane na noc, które korygują ustawienie palucha oraz poduszeczki pod przednią część stopy, które ułatwiają chodzenie nawet w butach na podwyższonym obcasie.

Operacyjna metoda leczenia palucha koślawego

Gdy halluksy są na tyle uciążliwe, że powodują trudności przy chodzeniu i ból, wskazane jest wykonanie operacji. Metoda operacji zależy od wielu czynników, takich jak stopień deformacji czy wiek pacjenta. W większości przypadków jednak stosuje się przecięcie kości śródstopia i ustawienie jej w odpowiedniej pozycji. Lekarze podkreślają, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy, często zamiast gipsu stosuje się implanty, a powrót do normalnego trybu pracy zajmuje od 3 tygodni (osoby, które prowadzą siedzący tryb życia) do 2 miesięcy (osoby dużo chodzące lub stojące w pracy).

Przy zastosowaniu nowoczesnych technik operacyjnych ryzyko nawrotu halluksów wynosi około 5%, natomiast przy bardziej tradycyjnych technikach około 25%.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE