Objawy cukrzycy

Karolina Romankiewicz

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Objawy cukrzycy

To choroba, która z roku na rok dotyka coraz większą ilość osób. Nieleczona, prowadzi do wielu poważnych konsekwencji. Sprawdź, co powinno skłonić Cię do wizyty u lekarza.

Badania na określenie poziomu cukru we krwi powinniśmy robić raz w roku od ukończenia dwudziestu lat. Niewielu z nas jednak przestrzega tego zalecenia z taką systematycznością, szczególnie, jeśli w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. A powinniśmy – cukrzyca jest chorobą, która rozwija się latami, a jej wczesne wykrycie i zmiana przyzwyczajeń żywieniowych mogą zaoszczędzić nam wielu poważnych konsekwencji.

Obecnie w Polsce na cukrzycę cierpi ponad 2 miliony osób, a na całym świecie – blisko 250 milionów. Uznaje się ją już za chorobę cywilizacyjną, związaną z globalną zmianą stylu życia: złą dietą, siedzącą pracą czy częstszymi uzależnieniami od nikotyny. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji: niewydolności nerek, udaru mózgu czy utraty wzroku. Nie wolno więc w żadnym wypadku lekceważyć objawów choroby – nawet, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy oznaczają coś poważnego, dla bezpieczeństwa należy skonsultować nasze obserwacje ze specjalistą.


Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?

1 Długotrwałe uczucie zmęczenia, niezależnie od ilości wypoczynku czy długości snu, a także - wynikające ze złego samopoczucia - obniżenie nastroju.

2 Częste oddawanie moczu (także w nocy) oraz znaczny wzrost pragnienia (przyjmowanie powyżej 3 litrów płynów dziennie).

3 Utrata masy ciała, pomimo przyjmowania takiej samej lub większej niż zwykle ilości pożywienia (cukrzycy często towarzyszy wzrost apetytu).

4 Zaburzenia wzroku, przejawiające się nieostrym widzeniem (zarówno u osób ze zbadaną wadą wzroku, jak i u tych, które wcześniej nie doświadczały zaburzeń tego narządu).

5 Dolegliwości skórne, w obszarze jamy ustnej, śluzówki i narządów rodnych: stany zapalne, infekcje, świąd. U diabetyków obserwuje się częstsze występowanie grzybicy i czyraków oraz zwiększone wypadanie włosów.

6 Wolniejsze gojenie się ran oraz częstsze występowanie siniaków.

7 Częste drętwienie kończyn, a także ich skurcze i nawracające uczucie mrowienia.

8 Zapach acetonu w wydychanym powietrzu, występujący w przypadku zaawansowanej cukrzycy.


Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie lekceważyć tych symptomów (szczególnie, jeśli dostrzegasz u siebie więcej, niż jeden z nich), a także o tym, by regularnie badać poziom cukru we krwi – to najlepszy sposób na wykrycie cukrzycy, zwłaszcza wtedy, gdy nie daje jeszcze żadnych typowych objawów.

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.7/5 (16 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

c

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Objawy cukrzycy: