Czerniak – jak się przed nim chronić?

Katarzyna Rydz

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Czerniak – jak się przed nim chronić?

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na ten groźny nowotwór i dowiedz się, jak się przed nim chronić.

Czerniak to nowotwór, który co roku na całym świecie zbiera znaczne żniwo, a zapadalność na niego wciąż rośnie. Choć rzadko się o tym mówi, oprócz skóry, czerniak może też atakować błony śluzowe przewodu pokarmowego i gałkę oczną. Ze względu na szybki wzrost zmian nowotworowych, choroba ta cechuje się wysokim stopniem złośliwości, dlatego ważne jest, aby, nawet przy najmniejszych podejrzeniach jej występowania, od razu konsultować się z lekarzem.


Czerniak stanowi 2% wszystkich zachorowań na raka. Szacuje się też, że nowotwór ten występuje u 1 na 75 osób. Choć do niedawna czerniak był uznawany za chorobę nieuleczalną, obecnie, dzięki rozwojowi medycyny, z choroby można wyjść pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryta.  


Kto jest szczególnie zagrożony wystąpieniem choroby?

osoby, które narażone są na częstą ekspozycję na światło słoneczne (praca w słońcu bez zabezpieczenia kremem z filtrem UV, częste opalanie na słońcu),

osoby korzystające z solarium,

osoby o jasnej karnacji, o rudych włosach, piegowate, często ulegające oparzeniom słonecznym,

osoby, które wyemigrowały z krajów słabo lub umiarkowanie nasłonecznionych do krajów o wysokim stopniu nasłonecznienia (ich skóra nie jest przyzwyczajona do działania tak wysokiego stężenia promieni UV),

osoby pochodzące z rodzin dotkniętych tym nowotworem (zagrożenie czerniakiem może być genetyczne).


Objawy choroby
Czerniak może objawiać się zmianą wyglądu posiadanych znamion i pieprzyków lub powstawaniem zupełnie nowych. Najczęstsze objawy występujące w okolicach znamion, na które uskarżali się pacjenci, u których stwierdzono nowotwór, to:

zgrubienie,

powiększenie,

swędzenie,

zaczerwienienie znamienia i/lub miejsca wokół niego,

krwawienie,

zmiana kształtu.


Opinii lekarza powinny zostać poddane wszystkie niepokojące zmiany pojawiające się na skórze.


Czy moje znamię to czerniak?
Wstępne oględziny znamienia można wykonać już w domu. W tym celu należy posłużyć się popularną metodą, która polega na ocenie czterech cech znamienia ukrytych pod pierwszymi czterema literami alfabetu.


A – (z ang. asymmetry) – cecha związana z symetrią plam. Niegroźne znamiona mają zwykle łagodny, owalny kształt. Niepokojące zmiany to te, w których kształty są asymetryczne lub znamiona „wyginają się” w jedną stronę.


B (z ang. border) – ta cecha określa granice znamienia. Zmiany nowotworowe na skórze mają zwykle postrzępione, nierówne brzegi, niekiedy występują też na nich zgrubienia.


C – (z ang. colour) – znakiem charakterystycznym znamienia jest także jego kolor. Pomimo nazwy, barwa czerniaka nie musi być ciemna. Jeśli znamię zmienia barwę – na jakąkolwiek – jaśniejszą, ciemniejszą lub jest cieliste, może być to wynikiem nowotworu i należy niezwłocznie udać się do lekarza.


D – (z ang. diameter) – kolejna charakterystyczna cecha znamienia to jego wielkość. Lekarz powinien obejrzeć każdą zmianę skórną rozmiarem przekraczającą 5 mm.

 

Jak chronić się przed czerniakiem?

Piękna opalenizna, szczególnie w lecie, jest niezwykle pożądana, nie pozwól jednak, by chęć jej posiadania przyćmiła zdrowy rozsądek!

Przed dłuższą ekspozycją na słońce, ZAWSZE używaj kremów z odpowiednim filtrem.

Zrezygnuj z solarium. Jeśli już musisz się opalić, rozważ zdrowsze i bezpieczniejsze sposoby na uzyskanie złotej skóry, jak chociażby nakładanie samoopalaczy lub opalanie natryskowe (Air Brush Tanning).

Nie zapominaj o monitorowaniu wszelkich zmian skórnych i kontrolnych wizytach u lekarza.

 

Pamiętaj - zdrowie jest najważniejsze!

 

Tagi (7): , , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.11/5 (21 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

c
c
c
c
c

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Czerniak – jak się przed nim chronić?: