Egzema na dłoniach – czym smarować i jak leczyć?

Egzema na dłoniach – czym smarować i jak leczyć?

Egzema na dłoniach może być umiejscowiona na palcach lub na wewnętrznej bądź zewnętrznej stronie. Na początku jest to jedynie tymczasowa i łagodna przypadłość, lecz z czasem może stać się uporczywa i bardziej uciążliwa. Skóra jest zaczerwieniona i sucha, pojawia się również swędzenie. Następnie pojawiają się małe pęcherze, które są wypełnione płynem. W ciężkiej postaci skóra może ulec popękaniu, obrzękom oraz wydzielać się może płyn. Oznaczać to może infekcję bakteryjną. Z upływem czasu skóra na dłoniach może stać się grubsza i nieco bardziej podatna na bolesne pęknięcia. Może rozprzestrzeniać się na przedramiona i stopy, nierzadko też na całe ciało.

Przyczyny egzemy

Jej podłoże nieinfekcyjne świadczy o tym, że za jej rozwój nie odpowiadają infekcje wirusowe, grzybicze lub bakteryjne. Może być natomiast konsekwencją wpływu różnych czynników na skórę. Jeżeli egzema jest o podłożu alergicznym, czynnikiem, który odpowiada za jej pojawienie się, jest kontakt z alergenem. Najczęściej rozpoznawana egzema na tle alergicznym to: sierść zwierząt, leki, roztocza, pokarmy uczulające, pyłki roślin, biżuteria (nikiel), czy pleśń.

Rozwój egzemy może być wywołany przez kontakt z czynnikami, które podrażniają i wysuszają skórę. Naskórek pozbawiony ochronnej warstwy hydrolipidowej jest bardziej wrażliwy na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też egzema na dłoniach uznawana jest za chorobę zawodową, gdyż codzienny kontakt ze środkami myjącymi, środkami do dezynfekcji oraz innymi chemikaliami, może prowadzić do jej rozwoju. Egzema kontaktowa, która określana jest mianem wyprysku, częściej pojawia się u dorosłych, z kolei dzieci są nią dotknięte zazwyczaj w przebiegu atopowego zapalenia skóry.

Leczenie egzemy

Zmiany skórne należy skonsultować z lekarzem, który po ustaleniu rozpoznania, powinien podjąć decyzje o najlepszym sposobie terapii. Leczenie może być związane z eliminacją kontaktu z alergenem albo substancją drażniącą oraz aplikację leków przeciwalergicznych zleconych przez lekarza.

Ważnym elementem leczenia jest właściwa pielęgnacja za pomocą indywidualnie dobranych kosmetyków o właściwościach nawilżających. Wpływają one pozytywnie na skórę, łagodząc nieprzyjemną suchość, a również pomagają w regeneracji oraz wzmocnieniu zniszczonej bariery naskórka.

Wskazane może być również unikanie mydła i zastąpienie go hipoalergicznymi płynami do mycia. Stan zapalny skóry może być łagodzony maściami lub kremami ze sterydami. Jeżeli skóra jest zainfekowana, obowiązkowe może być stosowanie antybiotyku. W leczeniu egzemy skuteczne są miejscowe leki immunosupresyjne, a także naświetlanie skóry ultrafioletem.

Należy pamiętać, że leczenie przewlekłej postaci egzemy jest niezmiernie trudne. Czasem niezbędne jest podanie silnych leków immunosupresyjnych.

Więcej informacji na ten temat na stronie https://www.febumed.com.pl/Egzema-na-dloniach-zdjecia-leczenie-i-przyczyny-blog-pol-1526377693.html

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Zaburzenia Odżywiania: diagnoza i leczenie
Atopowe Zapalenie Skóry: sposoby leczenia
Toksoplazmoza: objawy i profilaktyka
Zapalenie Cewki Moczowej: diagnoza i leczenie
Niestrawność: objawy i leczenie
Ból Nerek: o jakiej dolegliwości świadczy?