Jak możemy sami poprawić funkcję prostaty?

Jak możemy sami poprawić funkcję prostaty?

Łagodny rozrost prostaty dotyka większość mężczyzn po 45. roku życia. Problem szczególnie nasila się w okolicy 80. roku życia – w tym wieku nawet 80% przedstawicieli płci męskiej ma przerośnięty gruczoł krokowy, a nawet 50% z nich uskarża się na objawy.

Kiedy możemy podejrzewać początek problemów z prostatą?

Gruczoł krokowy ma wielkość orzecha włoskiego i znajduje się pod pęcherzem moczowym. Wychodząca z pęcherza cewka moczowa, która zmierza do prącia, przecina na wskroś prostatę. Pod wpływem zmian hormonalnych związanych ze zmianami poziomu testosteronu, dihydrotestosteronu oraz estrogenów dochodzi do zwiększenia liczby komórek prostaty – gruczoł powiększa swoją objętość – co prowadzi do ucisku na delikatną i cienką cewkę moczową.

Początkowo pojawić się mogą problemy z libido oraz erekcją. Następnie dochodzą objawy związane z zaburzonym oddawaniem moczu pod postacią:

  • uczucia niepełnego wypróżnienia,
  • parcia naglącego,
  • konieczności oddawania moczu także w nocy,
  • powoli i słabo wypływającego moczu.

Nieleczony problem łagodnego rozrostu prostaty może prowadzić do częstszych infekcji układu moczowego, pojawienia się krwi w moczu, problemów z kamicą nerkową lub zatrzymaniem moczu. Dlatego już po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy przede wszystkim udać się do urologa, a następnie wprowadzić modyfikacje w codziennym funkcjonowaniu. Najlepiej w pierwszej kolejności zwrócić się do lekarza rodzinnego, który wyda nam skierowanie na USG układu moczowego. Z wynikiem takiego badania kierujemy się prosto do urologa, który dzięki niemu, już na pierwszej wizycie, będzie mógł postawić nam diagnozę i zdecydować, co dalej.

Należy podkreślić, że u osób z łagodnymi objawami i dobrą reakcją na leczenie/zmianę sposobu życia wizyty u urologa zalecane są jedynie raz w roku – w ramach kontroli i wykonania podstawowych badań. Co więcej, pamiętajmy, że łagodny rozrost prostaty nie grozi rozwojem raka prostaty.

Jak złagodzić objawy związane z rozrostem prostaty?

  • Przede wszystkim należy zrezygnować lub ograniczyć używki podrażniające pęcherz moczowy, czyli: kawę, alkohol oraz papierosy.
  • Wieczorem nie powinno się spożywać tłustych, obfitych i ostrych posiłków zakrapianych alkoholem.
  • Warto unikać długiego przetrzymywania moczu w pęcherzu – kiedy tylko poczujemy potrzebę udania się do toalety, nie zwlekajmy.
  • Przed wyjściami do miejsc publicznych wskazane jest ograniczenie spożycia płynów.
  • Powinno się unikać zaparć lub łagodzić je poprzez zwiększone spożycie błonnika i lekkostrawną dietę (dużo błonnika zawierają warzywa oraz produkty wieloziarniste).
  • Należy skonsultować z urologiem wszystkie leki, które aktualnie przyjmujemy – może się zdarzyć, że niektóre substancje działające moczopędnie, przeciwalergicznie lub przeciwdepresyjnie nasilają nasze objawy. Pamiętajmy, aby nie odstawiać żadnych leków na własną rękę!
  • Skutecznym preparatem pochodzenia naturalnego w zwalczaniu objawów rozrostu prostaty jest lek Prostamol Uno, który zawiera w swoim składzie wyciąg z boczni piłkowanej, znanej także pod nazwą palmy karłowatej. Roślina ta rośnie na południu Ameryki Północnej. Przyjmowana regularnie zmniejsza napięcie mięśni gładkich pęcherza i cewki moczowej, wzmacnia strumień moczu i niweluje problemy z erekcją.

Bibliografia:

[1] – Koźmińska E., Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, Medycyna po Dyplomie, 2017 (02)

[2] – Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, PZWL, Warszawa, 2019
 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Stan Przedzawałowy: jakie ma objawy?
Zapalenie Cewki Moczowej: diagnoza i leczenie
Przewlekłe Zapalenie Gardła: diagnoza i leczenie
Miód: właściwości i zastosowanie
Oparzenia Skóry: jak je opatrzyć?
Program Halt: wsparcie w walce z alkoholizmem