Jak możemy sami poprawić funkcję prostaty?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Jak możemy sami poprawić funkcję prostaty?

Obecnie dysponujemy paletą leków łagodzących problematyczne objawy przerostu prostaty. Warto poznać skuteczne sposoby na leczenie dolegliwości, które poprawią jakość codziennego życia.

 

Kiedy możemy podejrzewać początek problemów z prostatą?

Łagodny rozrost prostaty dotyka większość mężczyzn po 45. roku życia. Problem szczególnie nasila się w okolicy 80. roku życia – w tym wieku nawet 80% przedstawicieli płci męskiej ma przerośnięty gruczoł krokowy, a nawet 50% z nich uskarża się na objawy.

Gruczoł krokowy ma wielkość orzecha włoskiego i znajduje się pod pęcherzem moczowym. Wychodząca z pęcherza cewka moczowa, która zmierza do prącia, przecina na wskroś prostatę. Pod wpływem zmian hormonalnych związanych ze zmianami poziomu testosteronu, dihydrotestosteronu oraz estrogenów dochodzi do zwiększenia liczby komórek prostaty – gruczoł powiększa swoją objętość – co prowadzi do ucisku na delikatną i cienką cewkę moczową.

Początkowo pojawić się mogą problemy z libido oraz erekcją. Następnie dochodzą objawy związane z zaburzonym oddawaniem moczu pod postacią:

 • uczucia niepełnego wypróżnienia,
 • parcia naglącego,
 • konieczności oddawania moczu także w nocy,
 • powoli i słabo wypływającego moczu.

Nieleczony problem łagodnego rozrostu prostaty może prowadzić do częstszych infekcji układu moczowego, pojawienia się krwi w moczu, problemów z kamicą nerkową lub zatrzymaniem moczu. Dlatego już po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy przede wszystkim udać się do urologa, a następnie wprowadzić modyfikacje w codziennym funkcjonowaniu. Najlepiej w pierwszej kolejności zwrócić się do lekarza rodzinnego, który wyda nam skierowanie na USG układu moczowego. Z wynikiem takiego badania kierujemy się prosto do urologa, który dzięki niemu, już na pierwszej wizycie, będzie mógł postawić nam diagnozę i zdecydować, co dalej.

Należy podkreślić, że u osób z łagodnymi objawami i dobrą reakcją na leczenie/zmianę sposobu życia wizyty u urologa zalecane są jedynie raz w roku – w ramach kontroli i wykonania podstawowych badań. Co więcej, pamiętajmy, że łagodny rozrost prostaty nie grozi rozwojem raka prostaty.

 

Jak złagodzić objawy związane z rozrostem prostaty?

 1. Przede wszystkim należy zrezygnować lub ograniczyć używki podrażniające pęcherz moczowy, czyli: kawę, alkohol oraz papierosy.

 2. Wieczorem nie powinno się spożywać tłustych, obfitych i ostrych posiłków zakrapianych alkoholem.

 3. Warto unikać długiego przetrzymywania moczu w pęcherzu – kiedy tylko poczujemy potrzebę udania się do toalety, nie zwlekajmy.

 4. Przed wyjściami do miejsc publicznych wskazane jest ograniczenie spożycia płynów.

 5. Powinno się unikać zaparć lub łagodzić je poprzez zwiększone spożycie błonnika i lekkostrawną dietę (dużo błonnika zawierają warzywa oraz produkty wieloziarniste).

 6. Należy skonsultować z urologiem wszystkie leki, które aktualnie przyjmujemy – może się zdarzyć, że niektóre substancje działające moczopędnie, przeciwalergicznie lub przeciwdepresyjnie nasilają nasze objawy. Pamiętajmy, aby nie odstawiać żadnych leków na własną rękę!

 7. Skutecznym preparatem pochodzenia naturalnego w zwalczaniu objawów rozrostu prostaty jest lek Prostamol Uno, który zawiera w swoim składzie wyciąg z boczni piłkowanej, znanej także pod nazwą palmy karłowatej. Roślina ta rośnie na południu Ameryki Północnej. Przyjmowana regularnie zmniejsza napięcie mięśni gładkich pęcherza i cewki moczowej, wzmacnia strumień moczu i niweluje problemy z erekcją.

 

Bibliografia:

[1] – Koźmińska E., Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, Medycyna po Dyplomie, 2017 (02)

[2] – Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, PZWL, Warszawa, 2019

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.52/5 (29 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Jak możemy sami poprawić funkcję prostaty?: